Przodkowo. Dzień Ziemi w „podstawówce” i „Przodkowo Express”

Przodkowo. Dzień Ziemi w „podstawówce” i „Przodkowo Express”

22. kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W Szkole Podstawowej w Przodkowie ekologiczne święto, przypominające o potrzebie ochrony środowiska, obchodzono w piątek 21 kwietnia. Tegoroczne obchody zostały połączone z realizacją programu Głównego Inspektoratu Sanitarnego „Trzymaj formę”.

Celem inicjatywy jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej, poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety.

Dzień Ziemi rozpoczął się od apelu, na którym dyrektor szkoły Waldemar Klonowski wprowadził wszystkich w tematykę ekologii i zaprosił do aktywnego uczestnictwa. Organizatorzy przewidzieli różne atrakcje, zadania o tematyce ekologicznej i prozdrowotnej dostosowane do wieku i możliwości uczestników.

Reklamy

Uczniowie klas 0-III w tym dniu przynieśli zabawki przygotowane z surowców wtórych, zasiali wiosenne nowalijki oraz wykonali przepyszne sałatki i kanapki. Podczas zajęć dzieci obejrzały filmiki ekologiczne, po których malowały wspólny klasowy plakat o tym, w jaki sposób dbać o naszą planetę.

Nie zabrakło czasu na aktywność na świeżym powietrzu: zabawy i gry ruchowe na placu zabaw i terenie boiska. Uczniowie klas starszych, nauczyciele i obsługa szkoły oraz Rada Rodziców zrealizowali inicjatywę angażującą wszystkich w tym samym czasie w różne działania proekologiczne. Uczniowie klas IV – VIII zostali podzieleni na dwie grupy po 7 klas, które zgodnie z przygotowanym harmonogramem wykonywały zadania.

Odwiedziły wernisaż szkolnych prac plastycznych przygotowanych wcześniej na ten dzień. Opiekun wystawy przeprowadzał pogadankę na temat zachowań proekologicznych, po czym uczniowie udali się na następną stację, gdzie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na teście „Czy jestem eko”.

Kolejnym sprawdzianem świadomości ekologicznej była prawidłowa segregacja śmieci poprzedzona krótką lekcją recyklingu w języku angielskim. W sali gimnastycznej uczniowie klasy VIII c przygotowali występ taneczny. Przygotowana łatwa i rytmiczna choreografia zapadała w pamięć i zachęcała dzieci do wspólnego tańca.

Po tanecznej zabawie uczniowie kierowali się na kolejną stację, gdzie uczestnicy obchodów Dnia Ziemi tworzyli wspólny plakat. Praca zdobiła łącznik Szkoły Podstawowej w Przodkowie. Dzięki pomocy Rady Rodziców na pierwszym piętrze stanęło stoisko z eko smakołykami.

Dzieci mogły skosztować domowych przetworów (dżemy, soki), owców, warzyw, kiszonek i orzechów. Panie ze świetlicy szkolnej przygotowały atrakcyjne quizy na każdy wiek. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły we wszystkich zadaniach.

Główną atrakcją Dnia Ziemi była przygotowana przez nauczycieli gra wiejska „Przodkowo Express”, którą zrealizowano na terenie wsi Przodkowo. Uczniowie przez dwie godziny ścigali się z czasem, wykonując zadania w różnych miejscach Przodkowa.

Wyzwania wymagały od uczniów różnych umiejętności. Dzieci same wybierały spośród siebie lidera, który pilnował mapy, kierował grupą, zbierał fanty, odpowiadał za dokumentowanie wykonanych zadań. Na trasie uczniowie zmierzyli się z zagadkami, dzięki którym poznali wskazówki do dalszej drogi, musieli wykazać się pomysłowością i spostrzegawczością.

Jednak kluczowe było zintegrowanie się wszystkich grup i ich wspólne działanie np. rzuty do celu, skoki przez linę, gry zespołowe. Sukces całej grupy zależał od zaangażowania, umiejętności wspólnego działania. Dzieci podczas gry „Przodkowo Express” zrozumiały, że kluczem do sukcesu jest wspólne działanie.

Ostatnim zadaniem było odnalezienie ukrytego skarbu na piaszczystym boisku. Wymagało to od uczniów pomysłowości, cierpliwości i uczciwości. Nagroda była podwójna wykonane zadania i słodki skarb. Przy okazji uczniowie poznali atrakcyjność okolicznych terenów i dowiedzieli się, jak można spędzać aktywnie i ciekawie czas bez konieczności odbywania dalekich podróży.

received_206202132155294

Zdjęcie 1 z 26

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*