Pow. kartuski. Policja radzi, jak bezpiecznie spędzić majówkę

Pow. kartuski. Policja radzi, jak bezpiecznie spędzić majówkę

Przed nami długi weekend majowy. Dla wielu z nas jest to czas wyjazdów, spotkań ze znajomymi i uczestnictwa w imprezach rozrywkowych. Wszystko to niesie za sobą pewne zagrożenia. Wychodząc im naprzeciw, kartuscy policjanci podejmują różnego rodzaju działania prewencyjne, służące zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pamiętajmy jednak, że także od nas samych zależy, czy nadchodzący weekend majowy spędzimy bezpiecznie.

Przed nami długi majowy weekend. Czas wyjazdów za miasto, spotkań ze znajomymi czy uczestnictwa w imprezach rozrywkowych. Wszystko to niesie za sobą pewne zagrożenia. Wychodząc im naprzeciw kartuska policja podejmuje różnego rodzaju działania prewencyjne, służące zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego.

To jednak nie wystarczy. Aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych sytuacji każdy powinien wiedzieć, jakie czyhają na niego zagrożenia i jak się przed nimi zabezpieczyć. Oto kilka najprostszych zasad, o których należy pamiętać!

Reklamy

Opuszczając dom całą rodziną należy właściwie zabezpieczyć mieszkanie. Warto też poprosić zaufanych sąsiadów, aby zwrócili uwagę, czy ktoś obcy nie kręci się w pobliżu posesji.

Planując nawet krótki wyjazd, dobrze jest się odpowiednio do niego przygotować. O czym warto pamiętać?

-zaplanuj trasę przejazdu

-bagaże umieść tak, by nie przesuwały się podczas jazdy

-zaplanuj przerwy w podróży

-sprawdź stan techniczny pojazdu, uzupełnij ewentualne braki

nie śpiesz się – lepiej dojechać później, ale bezpiecznie.

Nigdy nie wsiadaj za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu. Przed uruchomieniem silnika samochodu bezwzględnie zapnij pasy bezpieczeństwa. Podczas postoju pamiętaj, by nie zostawiać na siedzeniach bagażu, ani dokumentów. Lepiej zabierz je ze sobą lub zamknij w bagażniku. Kierowco na drodze zachowaj rozwagę i rozsadek oraz kieruj się zasadą ograniczonego zaufania do pozostałych uczestników ruchu.

Jadąc pociągiem lub autobusem zwróć szczególną uwagę na „kieszonkowców”. Osoby takie stwarzają w środkach komunikacji tzw. „sztuczny tłok”, dlatego podczas przejazdu zawsze mocno trzymaj torebkę, a portfel schowaj w sposób uniemożliwiający jego wyciągnięcie.

W pociągach natomiast unikaj pustych przedziałów i nie przyjmuj poczęstunku od przygodnych towarzyszy podróży, w szczególności alkoholu, gdyż będąc pod jego wpływem łatwiej możesz stać się ofiarą przestępców.

Podczas całej „majówki” nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek zależy w dużej mierze od nas samych. Nic nie zwalnia nas od myślenia, a wybrana forma wypoczynku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*