Ponad 44 miliony złotych dla Kartuz na oczyszczenie jezior!

Ponad 44 miliony złotych dla Kartuz na oczyszczenie jezior!

Gmina Kartuzy w końcu otrzymała dotacje na oczyszczenie jezior! Proces rekultywacji rozpocznie się już jesienią i potrwa najbliższe 4 lata. Oczyszczone zostaną cztery Kartuskie jeziora, a mieszkańcy i turyści będą mogli w pełni z nich korzystać.

[Not a valid template]Złożony rok temu wniosek o dotacje na projekt rekultywacji Kartuskich jezior został przyjęty. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dofinansowanie gminie Kartuzy o wartości 44 741 387, 85 zł. Całość projektu będzie wynosić 54 765 203, 67 zł. Projekt pod nazwą „Kompleksowa rekultywacja jezior Kartuskich: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże” rozpocznie się już od jesieni! Proces realizacji przedsięwzięcia zakończyć się ma pod koniec 2023 roku. Zatem od 2024 roku mieszkańcy oraz turyści będą mogli w pełni korzystać z jezior. 

Jezioro Karczemne zostanie oczyszczone z osadu

Szacuje się, że z 40-hektarowego jeziora Karczemnego usuniętych zostanie 240 tysięcy m3 osadu. Jest to najbardziej zanieczyszczone jezioro w Kartuzach. Pomimo tego, że jezioro Karczemne jest prywatnym akwenem, to miasto podjęło się jego oczyszczenia.

Reklamy

Z jeziora wydobyte i unieszkodliwione zostaną osady denne. Jezioro Karczemne będzie podzielone na sektory, a pomogą w tym specjalne kurtyny z tworzywa sztucznego, które mają zapobiegać osypywaniu się osadu. Przy pomocy refulera, osad z dna zostanie usunięty, a rurociąg przetłoczy go do zbiorników zakotwiczonych przy brzegu jeziora. Oddzielona woda będzie zdekantowana i wypompowana do rurociągu przesyłowego podłączonego do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Frakcja stała zostanie przetransportowana wozem asenizacyjnym do zbiorników retencyjnych na oczyszczalni ścieków. Po wstępnej obróbce zostanie przekazana do rolniczego wykorzystania. Osady wykazujące właściwości niebezpieczne zostaną poddane utylizacji. Cała ta technologia została opracowana dzięki pomocy i współpracy z Kartuskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji.

Inaktywacja fosforu i biomanipulacja we wszystkich jeziorach 

We wszystkich czterech jeziorach przeprowadzona zostanie inaktywacja fosforu. Polegać będzie na zmniejszeniu dostępności tego pierwiastka dla producentów pierwotnych (głównie glonów planktonowych i sinic) za pomocą koagulantów. Wprowadzony do jeziora koagulant osiada na dnie w postaci kłaczków, tworząc barierę zapobiegającą wydzielaniu się fosforu z osadów do wody. Skuteczność metody uwarunkowana jest utrzymaniem powierzchniowej warstwy osadów jeziornych w stanie względnie nienaruszonym. Koagulant będzie rozprowadzony przez specjalistów metodą powierzchniową, z pokładu jednostek pływających.

Wykonany zostanie też zabieg biomanipulacji. Ma to na celu kształtowanie struktury ichtiofauny w celu ograniczenia nadmiernego pogłowia ryb zooplanktonożernych i bentosożernych. Przewiduje się dokonanie zarybień narybkiem rodzimych gatunków ryb drapieżnych: szczupaka, sandacza oraz bolenia. W konsekwencji taka przebudowa struktury gatunkowej ryb sprzyja poprawie jakości wody w jeziorze.

Rekreacyjnie nad Kartuskimi jeziorami 

W ramach projektu powstanie promenada wzdłuż jeziora Klasztornego Małego oraz ścieżka wzdłuż Strugi Klasztornej. Stworzony zostanie także ciąg pieszo-rowerowy. Wykonane będą pomosty, kładki, nasadzenia roślin oraz wykonane zostaną miejsca wypoczynku. Podczas trwania projektu prowadzony będzie także monitoring środowiskowy. Będzie on polegał na badaniu wód jezior, wód dopływów powierzchniowych do jezior, wylotów brzegowych oraz monitoring biologiczny jezior. 

Kąpieliska, jak podkreślał Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, miałyby powstać w przyszłości nad jeziorami Klasztornym Dużym i Klasztornym Małym. Burmistrz poinformował, że gmina wciąż prowadzi działania mające na celu zagospodarowanie przestrzeni nad jeziorami. Niedługo ma zostać rozstrzygnięty przetarg na drugi etap promenady nad Jeziorem Karczemnym. Zakupione rowerki wodne jeszcze w tym roku pojawią się nad Jeziorem Klasztornym Małym. Jak zapewnia Burmistrz, najprawdopodobniej już za cztery lata mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać w pełni z Kartuskich jezior.

– To miasto kiedyś doprowadziło do jego degradacji i dziś chce naprawić swój błąd. Mam nadzieję, że właśnie ta publiczna informacja o przyznaniu dofinansowania, świadczyć będzie o tym, że niebawem Kartuzy będą mogły ubiegać się o miano miasta turystycznego i uzdrowiskowego – mówił Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Całe przedsięwzięcie zakończy się 31 grudnia 2023 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*