Jeśli dotąd ktoś nie zapoznał się z twórczością kaszubskiej pisarki Darii Kaszubowskiej, może to zrobić już w najbliższy czwartek. W pomieczyńskiej „podstawówce” bowiem odbędzie się premiera jej nowej książki, zatytułowanej „Wierny Bogu i Kaszubom. Księga życia księdza Bronisława Szymichowskiego”. Przypomnijmy, że tytułowy ksiądz B. Szymichowski jest patronem szkoły w Pomieczynie.
O pisarskich poczynaniach Darii Kaszubowskiej wspominaliśmy kilkakrotnie na łamach zKaszub.info. Pochodząca z gminy Przodkowo pisarka udzieliła nam wywiadu, w którym opowiedziała m. in. o godzeniu roli matki i żony z pracą twórczą. Teraz zaprasza na premierę swojej nowej książki, zatytułowanej „Wierny Bogu i Kaszubom. Księga życia księdza Bronisława Szymichowskiego”, zaplanowaną na czwartek 16 września w Pomieczynie.
O godzinie 13 odbędzie się msza święta w kościele pw. św. Józefa w Pomieczynie za księdza Bronisława Szymichowskiego oraz w intencji wszystkich sponsorów i ludzi dobrej woli, którzy przyczynili się do powstania książki „Wierny Bogu i Kaszubom”. O godzinie 14 zaś zaplanowane zostało spotkanie autorskie z pisarką Darią Kaszubowską w Szkole Podstawowej im. ks. Bronisława Szymichowskiego w Pomieczynie.
Książka powstała pod opieką merytoryczną księdza profesora doktora habilitowanego Anastazego Nadolnego oraz doktora Daniela Gucewicza z Instytutu Pamięci Narodowej (oddział Gdańsk).
AKTUALIZACJA: Spotkanie autorskie, odbywające się 16 września, jest spotkaniem zamkniętym dla sponsorów, władz samorządowych, zaproszonych gości i mediów. Spotkania otwarte z pisarką Darią Kaszubowską odbędą się: 24 września o godz. 18 (Pomieczyno, rozpocznie się mszą świętą w kościele pw. św. Józefa w Pomieczynie, później spotkanie przy kawie w remizie OSP Pomieczyno) i 7 października o godz. 18 (w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie, połączone ze spotkaniem Remusowego Kręgu).
Ksiądz Bronisław Szymichowski (1916-1995) to kaszubski kapłan, urodzony w Ręboszewie w rodzinie chłopskiej, który mimo trudnej sytuacji finansowej zdobył wykształcenie. Służył w 66. Kaszubskim Pułku Piechoty, był żołnierzem kampanii wrześniowej, partyzantem „Gryfa Pomorskiego”, a od 1942 roku dowódcą oddziału w Chmielnie. W 1945 roku został zesłany na Syberię, skąd po kilku miesiącach udało mu się uciec.
W 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie, przez całą swoją drogę kapłańską był prześladowany przez służby bezpieczeństwa. Był wikariuszem w Łasinie, Grudziądzu, Gniewie czy Gdyni-Grabówku, administratorem w Ostrowitem, proboszczem w Pomieczynie w latach 1962-1990. Wszędzie zasłynął jako święty kapłan, do dziś ciepło wspominany przez wiernych. Jest patronem Szkoły Podstawowej w Pomieczynie.
Najnowsze komentarze