Pomieczyno. Po 2. latach przerwy powrócił Piknik Strażacki. Zobacz film i zdjęcia!

Pomieczyno. Po 2. latach przerwy powrócił Piknik Strażacki. Zobacz film i zdjęcia!

Nauka poprzez zabawę – takie motto przyświeca organizatorom Pikniku Strażackiego, czyli druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomieczynie. I choć wszystko zaczęło się wręcz groźnie – był alarm w szkole, dym, wozy jadące na sygnale – to późnej rozpoczęła się świetna impreza. Przebieranki, zwiedzanie pojazdów uprzywilejowanych i wojskowych, strzelanie wodą z węża strażackiego oraz pyszne jedzenie – to tylko niektóre z atrakcji.

Zwyczajny dzień lekcyjny w Szkole Podstawowej w Pomieczynie został przerwany przez alarm przeciwpożarowy. Trzy krótkie dźwięki dzwonka poderwały wszystkich na nogi. Nauczyciele musieli bezpiecznie przeprowadzić dzieci na szkolne boisko.

Nie było to wcale takie łatwe, bowiem w szkolnych korytarzach pełno było dymu. Dopiero na boisku podczas sprawdzania obecności okazało się, że w czasie zamieszania w trakcie ewakuacji zaginął jeden uczeń. Na szczęście w drodze była wezwana już wcześniej straż pożarna i wkrótce przed szkołę z wyciem syren zajechały dwa zastępy OSP Pomieczyno.

Nieustraszeni strażacy natychmiast rzucili się w dym, by ratować ucznia. Na oczach całej szkoły udzielili mu pierwszej pomocy. Dzięki szybkiej reakcji wszystko dobrze się skończyło. Nie był to jednak koniec emocji. Na placu za szkołą czekał samochód osobowy z uwięzionym wewnątrz kierowcą.

Aby dostać się do poszkodowanego, strażacy musieli rozciąć blachę i wybić szybę. Uczniowie obserwowali akcję szeroko otwartymi oczami. Nie codziennie wszak można zobaczyć, jak ratuje się człowieka zakleszczonego w samochodzie i jak samochód zmienia się w złom. Ćwiczenia omawiał Edmund Kwidziński, prezes zarządu oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kartuzach.

Wszystkich powitała Krystyna Kąkol, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomieczynie. Na miejscu stanowiska zajęli strażacy OSP Pomieczyno, żołnierze patrolu rozminowania 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego z Lęborka, funkcjonariusze placówki Straży Granicznej w Gdyni, funkcjonariusze Straży Leśnej Nadleśnictwa Kartuzy i Kolbudy, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, zespół ratownictwa medycznego Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach, ratowników medycznych Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

Każdy przygotował mnóstwo atrakcji dla dzieci. Chętni wsiadali do wozów strażackich, żołnierskich furgonetek, ambulansu oraz zasiadali na policyjnych motocyklach. Można było przywdziać kombinezony ochronne używane przez specjalistów w trakcie pandemii, przymierzyć mundury, założyć hełmy i kamizelki kuloodporne i poczuć się jak na planie filmu akcji.

Ratownicy medyczni pokazywali na szkoleniowym fantomie, jak prawidłowo wykonać pierwszą pomoc, a także jak wykonać opatrunki z bandażu – tutaj modelami były pluszowe misie. Na każdym stoisku czekały też gadżety i nagrody, takie jak kredki, plany lekcji, smycze, notesy. Na zakończenie odbyły się zabawy z wodą – chętni mogli strzelać strumieniem wody z węża strażackiego do ustawionych puszek, a następnie strażacy przygotowali ożywczą fontannę dla rozemocjonowanych uczestników. Piski zachwyconych dzieci niosły się po całym Pomieczynie.

W Pikniku Strażackim udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej w Pomieczynie, Szkoły Podstawowej w Wilanowie i Szkoły Podstawowej w Szarłacie, łącznie blisko pięćset dzieci. Wśród zaproszonych gości był Andrzej Wyrzykowski, wójt gminy Przodkowo, Dariusz Toporek, przewodniczący Rady Gminy Przodkowo, Aleksandra Kozioł, dyrektor Wydziału Zdrowia i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kartuzach, Tadeusz Kantak, specjalista ds. obrony cywilnej w gminie Przodkowo, Cezary Sreberski, specjalista ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, ksiądz Henryk Zieliński, proboszcz parafii Pomieczyno, Hans Ulrich Mack, prezes zarządu firmy FKP, Henryk Młyński, dyrektor zakładu FKP w Pomieczynie i Tadeusz Konkol, sołtys Pomieczyna.

Nadwątlone siły można było pokrzepić grochówką, kiełbaskami z grilla, nad którymi czuwał Tadeusz Dampc, goframi przygotowywanymi przez Klub Seniora działający przy OSP Pomieczyno. Algida z Banina ufundowała pięćset lodów.

Piknik Strażacki mógł odbyć się dzięki sponsorom: OSP Pomieczyno, firmie FKP Sp. z o.o. w Pomieczynie, firmie Cebiro Sp. z o.o. z Gdyni, Sklepowi Medycznemu w Kartuzach, Pomocy Drogowej Marcin Drewing. Dzieci były zachwycone imprezą. Najważniejsze jednak, że oprócz dobrej zabawy, wyniosły też stamtąd mnóstwo pożytecznej wiedzy na temat bezpieczeństwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*