Polski e-commerce 2019

Polski e-commerce 2019

Polski rynek e-commerce z roku na rok odnotowuje dynamiczne wzrosty. W sieci kupuje już 62 proc. polskich internautów z niemal każdej kategorii wiekowej. Choć wciąż najczęściej wykorzystywanym narzędziem do zakupów online jest laptop, widać rosnące zainteresowanie zakupami mobilnymi. Polacy kupują przez internet przede wszystkim z uwagi na wygodę – zarówno samego procesu zakupowego, jak i dostawy. W tym drugim aspekcie rekordy popularności biją Paczkomaty polskiej firmy InPost.

62 proc. polskich internautów wybiera zakupy internetowe

Z raportu “E-commerce w Polsce 2019”, przygotowanego przez Gemius i Izbę Gospodarki Elektronicznej, wynika, że już 62 proc. polskich internautów kupuje w sieci. Wśród tych osób rośnie udział konsumentów w wieku średnim (35-49 lat) i seniorów (50+) – głównie wśród mieszkańców miast powyżej 200 tys. osób, którzy mogą pochwalić się co najmniej średnim wykształceniem.

Polacy wciąż najchętniej kupują za pośrednictwem laptopów (72 proc.), ale wzrasta również udział urządzeń mobilnych – zwłaszcza smartfonów (61 proc.).

Polacy cenią sobie wygodę zakupów internetowych i ich dostawy

Reklamy


Polscy konsumenci kupujący w e-commerce’ach cenią sobie przede wszystkim wygodę internetowych zakupów. I tu – poza komfortem samych zakupów, liczy się również komfort dostawy. Wśród czynników najczęściej motywujących do kupowania online, Polacy wymieniają:

l ofertę dostępną 24/7,

l możliwość zrobienia zakupów bez wizyty w sklepie stacjonarnym,

l nieograniczony czas na dokonanie wyboru zakupowego,

l atrakcyjność cen online w porównaniu z cenami w sklepach stacjonarnych,

l możliwość szybkiego i prostego porównywania ofert wielu sklepów,

l dostęp do większego asortymentu online niż w sklepach stacjonarnych,

l możliwość wyboru różnych form płatności,

l możliwość wyboru różnych form dostawy oraz odbioru zakupów,

l szybkość zakupów internetowych w porównaniu z zakupami w stacjonarnych punktach sprzedaży.

Nic więc dziwnego, że polscy konsumenci coraz chętniej – zamiast wizyt w sklepach stacjonarnych – wybierają “wizyty” w sklepach internetowych, do których mają całodobowy dostęp.

74 proc. kupujących online wybiera dostawę do Paczkomatów

Badania przeprowadzone przez Kantar TNS pokazują, że aż 74 proc. polskich internautów, kupujący w sieci, jako formę dostawy wybiera Paczkomaty InPostu. Dostawę zakupów do Paczkomatów wybierają już nie tylko mieszkańcy dużych i średnich miast, ale również mniejszych miejscowości i wsi. Głównym motywatorem są w tym przypadku tanie przesyłki – a to czynnik bardzo istotny dla polskich konsumentów robiących zakupy internetowe. Wzrasta również świadomość marki wśród Polaków – aż 84 proc. z badanych osób zdaje sobie sprawę z istnienia Paczkomatów i możliwości skorzystania z nich przy zakupach online.

InPost liderem wśród firm kurierskich, z których najchętniej korzystają Polacy

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA), przy współpracy medialnej z portalem Onet.pl, przyjrzał się funkcjonowaniu 8. czołowych firm kurierskich, które świadczą dla polskich internautów kupujących online usługę dostawy zakupów. Konsumenci najwyżej ocenili InPost. Wpływ na ich ostateczne noty miały następujące aspekty, w których InPost okazał się liderem:

l zadowalający czas dostawy,

l dostawa pod poprawny adres,

l niskie koszty dostawy,

l brak uszkodzeń i zabrudzeń opakowań oraz przesyłek,

l uprzejme podejście pracowników,

l dobry kontakt telefoniczny,

l innowacyjność oferowanych rozwiązań (Paczkomaty).

Wyniki badania jednoznacznie wskazują na to, że polscy konsumenci e-commerce’ów są silnie przywiązani do marki InPost i z chęcią korzystają z usług kurierskich, jakie świadczy firma. InPost zdecydowanie gra pierwsze skrzypce na polskim rynku KEP (przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*