Coraz więcej wypadków na drogach w gminie Sierakowice

Coraz więcej wypadków na drogach w gminie Sierakowice

Wtorkowe popołudnie stało się okazją do dyskusji o bezpieczeństwie w gminie Sierakowice. W budynku GOK funkcjonariusze policji spotkali się z mieszkańcami by przedstawić tegoroczne statystyki. Nie zabrakło pytań i skarg.

policja Sierakowice

Mieszkańcy kolejnej gminy mieli okazję do wzięcia udział w debacie pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Tym razem odbyła się ona w Sierakowicach. Z statystyk przedstawionych przez policję wynika, że w roku 2018 wzrosła liczba wypadków na terenie gminy.

Coraz bardziej niebezpiecznie na drogach

Załoga sierakowickiego komisariatu liczy 15 funkcjonariuszy. Również 5 policjantów z posterunku w Sulęczynie podlega pod zwierzchnictwo sierakowickiej jednostki. Jak stwierdza komendant asp. szt. Witold Bronk są to wciąż niewystarczające zasoby ludzkie biorąc pod uwagę wielkość terenu, który kontrolują.

Reklamy

– Najgorsze dni to piątek i sobota, kiedy w Sierakowicach wieczorami słychać tylko piski opon i muzykę. Staramy się karać sprawców takich zdarzeń, jednak wszędzie być nie możemy. Mamy tylko jeden patrol, który jednocześnie musi kontrolować gminę Sulęczyno i Sierakowice – mówił asp. szt. Witold Bronk. 

Mimo to sierakowiccy policjanci wszczęli już w tym rok 120 śledztw i dochodzeń, postępowań sprawdzających – 65 oraz przeprowadzili ponad 600 interwencji. Jednak porównując okres od stycznia do lipca w roku 2018 i w 2017, zauważa się wzrost statystyki wypadków na drogach w gminie Sierakowice. Od początku roku doszło do 10 wypadków samochodowych, w których ucierpiało 12 osób oraz były 2 ofiary śmiertelne. W ubiegłym roku w tym samym okresie doszło do 9 wypadków, gdzie poszkodowanych zostało 11 osób. Obyło się wtedy bez ofiar śmiertelnych.

Krajowa Mapa Zagrożeń

Funkcjonariusze przypomnieli również o działaniu Krajowej Mapy Zagrożeń, która stwarza obywatelom możliwość anonimowego zgłoszenia wszelkich notorycznych zagrożeń bezpieczeństwa. Cieszy się ona wśród mieszkańców gminy Sierakowice sporą popularnością – od początku roku otrzymano w ten sposób 77 zgłoszeń. 

Jednak jak przypomnieli funkcjonariusze, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania wypadków, pożarów czy jednorazowego aktów wandalizmu lub zakłócania ciszy nocnej. Jeśli są to sytuacja pojedyncze, warto sięgnąć po telefon i wybrać numer alarmowy.

– Krajowa Mapa Zagrożeń nie służy do zgłaszania incydentów dziejących się w tej chwili. Zaznaczamy na niej sytuacje, które dzieją się codziennie: zgrupowania młodzieży, wandalizm, nielegalne spożywanie alkoholu. Mapa nie jest narzędziem do zgłaszania jednorazowych wykroczeń.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*