Podróżnicze spotkanie na Remusowym Kręgu

Odbyło się kolejne spotkanie „Remusowego Kręgu” w borzestowskiej szkole. Lutowe zebranie upłynęło pod znakiem wspominek podróżniczych.

1-Remusowy Krag - 2018 02 01 - zKaszub (2)

1-Remusowy Krag - 2018 02 01 - zKaszub (2)
Jednym z ważniejszych gości spotkania był prezes sierakowickiego oddziału ZKP – Jan Drywa. Na początku złożono kwiaty i zapalono znicz pod pomnikiem Franciszka Kręckiego. Następnie zgodnie z tradycją, zebrani odsłuchali fragment „Życie i przygody Remusa”. Dzieło autorstwa Aleksander Majkowskiego odczytał Brunon Cirocki.

Najważniejszym punktem spotkania była prelekcja podróżnika Jana Kostucha z Garcza. Jego wspólna wyprawa z Zbigniewem Czajką z Sopotu miała charakter religijno – turystyczny. Przebyli ponad 11 000 km w ciągu 72 dni. Wyruszyli w maju 2017 z Fatimy. Na swojej drodze przejeżdżali  przez takie miasta jak Barcelona, Zurych, Berlin, Oslo, Narwik oraz Moskwa.

Podróżnik wspominał trudy wyprawy. Zgubiona karta kredytowa, zepsute rowery, nocowanie w samochodzie – codzienność podróży nie zniechęciła jednak ich do jej zaprzestania. Na swojej trasie starali się objąć ważne miejsca związane z objawieniami fatimskimi. Nie zabrakło również akcentów europejskiej historii. W Niemczech odwiedzili pierwszy obóz zagłady – Dachau. W Rosji ważnymi punktami wyprawy był Katyń i Smoleńsk – miejsca te są związane z bolesną kartą historii Polski. Obaj podróżnicy podkreślili, że ważną rolę w tej pielgrzymce odgrywała modlitwa.

Kolejne spotkanie Remusowego Kręgu planowane już 1 marca. Tradycyjnie, z racji trwającego w tym czasie Wielkiego Postu, zebrani wezmą udział w Kaszubskiej Drodze Krzyżowej w kościele parafialnym w Wygodzie Łączyńskiej.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*