OC drogie jak w Pomorskim

OC drogie jak w Pomorskim

Posiadanie samochodu wiąże się nie tylko z licznymi korzyściami, ale również z wieloma wydatki, od których nie ma ucieczki. Paliwo, naprawy i przeglądy to nie wszystko – każdego roku trzeba pamiętać także o ubezpieczeniu OC. Dla kierowców z Pomorskiego jest to szczególnie duży koszt, ponieważ właśnie w tym województwie ceny obowiązkowej polisy od odpowiedzialności cywilnej są najwyższe.

Specyfika ubezpieczenia OC

OC to obowiązkowe dla każdego auta ubezpieczenie, dzięki któremu kierowca nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone przez siebie szkody. Jeżeli spowoduje wypadek, kolizję czy stłuczkę, za powstałe straty nie będzie musiał płacić z własnej kieszeni, bo odszkodowanie zostanie uregulowane dzięki jego polisie. Dopiero gdyby jej nie miał, poszkodowani mogliby wysunąć roszczenia cywilne wobec niego. Ponadto za brak OC otrzymuje się wysokie kary finansowe od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, dlatego zwyczajnie nie opłaca się nie kupować tej polisy.

Z punktu widzenia kierowców ważne jest to, że składka na OC jest zawsze obliczana indywidualnie. Oznacza to, że nie da się z góry przewidzieć, ile zapłaci się za polisę – trzeba to sprawdzić osobiście, bo ceny mogą być bardzo różne w poszczególnych towarzystwach. Na weryfikację cen w wielu firmach pozwala internetowy kalkulator ubezpieczeniowy dostępny pod adresem https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/. Nie jest niczym dziwnym, że w jednym towarzystwie płaci się kilka razy więcej niż w innym. Tymczasem OC jest zawsze identyczne – nawet jeśli wykupi się najdroższą polisę, będzie ona działać tak samo jak najtańsza. Pytanie jednak, od czego zależy cena obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia?

Miejsce zamieszkania a cena OC

Kalkulacja składki na OC odbywa się w oparciu o różnego rodzaju czynniki, które są analizowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Co ważne w kontekście tematu, jednym z czynników, które w dużym stopniu wpływają na cenę obowiązkowej dla kierowców polisy od odpowiedzialności cywilnej, jest miejsce zamieszkania. Znaczenie ma zarówno województwo, jak i miejscowość zameldowania. Jak pokazują wyliczenia przeprowadzone przy użyciu internetowego kalkulatora ubezpieczeń najtaniejuagenta.pl, w skali najwięcej za OC płacą mieszkańcy województwa pomorskiego.

W pierwszym kwartale 2019 r. średnia cena OC w województwie pomorskim wyniosła 788 zł. To najwyższa wartość w całej Polsce. Dla porównania, nieco mniej (772 zł) przeciętnie płacili kierowcy z województwa dolnośląskiego, a w trzecim województwie pod względem wysokości cen OC – mazowieckim – polisa kosztowała średnio 757 zł. Z kolei najtańszym ubezpieczeniem cieszą się mieszkańcy województw podkarpackiego (565 zł), opolskiego (598 zł) i świętokrzyskiego (600 zł).

Najdrożej w Pomorskie

Jak widać, różnica w cenie pomiędzy OC dla mieszkańca najdroższego pod tym względem województwa pomorskiego a najtańszego województwa podkarpackiego wynosi 223 zł. To prawie 30% różnicy, a przecież mówimy o identycznym ubezpieczeniu, które jest takie samo dla wszystkich kierowców. Dlaczego ci z województwa pomorskiego płacą tak dużo? Kluczowe dla odpowiedzi na to pytanie jest ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim wiąże się udzielenie OC danemu kierowcy.

Reklamy


Ceny OC w Pomorskiem są wysokie ze względu na stosunkowo duże ryzyko ubezpieczeniowe ponoszone przez towarzystwa. W województwie pomorskim w porównaniu z liczbą mieszkańców firmy ubezpieczeniowe wypłacają bowiem największe odszkodowania. Ponadto właśnie w tym województwie dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Oba te czynniki powodują, że kierowcy z Pomorza całkiem zasadnie mogą narzekać na wysokie ceny OC.

 

Jeden Komentarz

  1. Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*