Kredyt gotówkowy – wszystko co musisz wiedzieć

Kredyt gotówkowy – wszystko co musisz wiedzieć

Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem pozwalającym na sfinansowanie dowolnych celów kredytobiorcy. Można go zaciągnąć bez ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń spłaty, o ile klient ma dobrą historię kredytowania i odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

 

Oferty bankowe obejmują wiele produktów kredytowych. Podstawowym ich rodzajem jest zaś kredyt gotówkowy. Czym on właściwie jest? Kto może go zaciągnąć i jaką procedurę kredytową trzeba przejść, aby finalnie podpisać z bankiem umowę kredytową?

Co należy rozumieć pod pojęciem „kredyt gotówkowy”?

Banki udzielają kredytów na podstawie przepisów ustawy Prawo bankowe. Kredyt gotówkowy według nich (art. 69 Prawa bankowego) to zobowiązanie, w którym bank oddaje do dyspozycji klienta na podstawie umowy pewną kwotę pieniędzy na czas w niej oznaczony, z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca bierze na siebie obowiązek korzystania z kredytu na warunkach określonych w umowie. Zobowiązany jest do dokonania zwrotu pobranej kwoty wykorzystanego kredytu wraz z naliczonymi przez bank odsetkami w umówionym uprzednio terminie. Kredyt gotówkowy często udzielany jest na cele dowolne kredytobiorcy i nie musi być zabezpieczany w jakikolwiek sposób.

Reklamy

Czy wiesz, że…?

Kredyt gotówkowy może być tożsamy z pojęciem kredytu konsumenckiego, o ile spełnia wymagania wskazane w Ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Będzie nim, jeśli kredyt zostanie udzielony odpłatnie w kwocie nie większej niż 255 550 zł albo równowartości tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, na rzecz osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności gospodarczej, na cele inne niż związane z taką działalnością. Kredyt ten musi być udzielony przez kredytodawcę konsumentowi w rozumieniu polskich przepisów Kodeksu cywilnego.

Jakie cechy charakterystyczne ma kredyt gotówkowy?

Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy, warto się o nim dowiedzieć nieco więcej. To zobowiązanie o specyficznych cechach, do których zalicza się:

  • dowolny cel wykorzystania środków finansowych,
  • uproszczoną procedurę kredytowania,
  • stosunkowo krótki okres spłaty kredytu – okres kredytowania wynosi od kilku miesięcy do 6-10 lat,
  • stosunkowo niską kwotę kredytu – zwykle jest to nie więcej niż kilkanaście tysięcy złotych, ale niektóre banki udzielają znacznie wyższych kredytów gotówkowych, nawet po kilkaset tysięcy złotych.

Najczęściej kredyt gotówkowy nie wymaga ustanawiania dodatkowego zabezpieczenia spłaty.

Gdzie zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Jedynie banki mogą udzielać konsumentom kredytów gotówkowych. Klientem może być wyłącznie osoba, która ma odpowiednio wysoką zdolność kredytową i dobrą historię kredytowania w BIK-u. Musi być pełnoletnia, z pełną zdolnością do czynności prawnych.

Jeśli nosimy się z zamiarem zaciągnięcia kredytu gotówkowego, powinniśmy przeanalizować choć kilka ofert bankowych, aby wiedzieć, która z nich jest dla nas najkorzystniejsza. Pod uwagę przy wyborze oferty kredytowej trzeba brać nie tylko wysokość prowizji czy odsetek, ale także ogół kosztów, jakie będzie ponosił klient. Wśród nich wymienia się:

  • prowizję za przystąpienie do kredytu (płaconą od razu ze środków własnych kredytobiorcy lub rozkładaną na spłatę ratalną),
  • odsetki kredytowe,
  • ubezpieczenie kredytu (jeśli ma zastosowanie),
  • inne opłaty związane z ewentualnym zabezpieczeniem spłaty kredytu (ewentualnie).

Najlepiej porównywać oferty kredytowe, które dotyczą kredytu gotówkowego w takiej samej wysokości, na taki sam okres kredytowania, pod względem ogólnych kosztów ponoszonych przez kredytobiorcę lub ze względu na parametr RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Odzwierciedla ona całkowite koszty kredytowania w formie procentowej w skali roku.

Szukasz taniego zobowiązania? Sprawdź kalkulator kredytowy online i ciesz się niską ratą

Podczas wyboru oferty kredytu gotówkowego klient musi określić okres spłaty i wybrać kwotę kredytu. Na tej podstawie może zrealizować plany zaciągnięcia zobowiązania. W jaki sposób?

Kredyt gotówkowy – procedura kredytowa

Po wyborze oferty kredytu gotówkowego klient powinien złożyć w pierwszej kolejności wniosek kredytowy do wybranego banku. Kredytodawca poprosi o złożenie określonych załączników do wniosku, m.in. potwierdzających wysokość dochodów osiąganych przez klienta miesięcznie. Na tej podstawie bank przeprowadzi ocenę wiarygodności kredytowej potencjalnego kredytodawcy. Obejmuje ona wyliczenie zdolności kredytowej, czyli zdolności klienta do spłaty zobowiązania kredytowego w określonej wysokości. Oprócz tego sprawdzi w Biurze Informacji Kredytowej, czy klient nie ma lub nie miał w ciągu ostatnich lat problemów ze spłatą innych zobowiązań.

Jeśli procedura kredytowa przebiega poprawnie, klient otrzymuje pozytywną decyzję kredytową i może podpisać umowę o kredyt gotówkowy z wybranym bankiem. Wypłata kredytu zwykle realizowana jest na konto bankowe klienta w formie bezgotówkowej

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*