Konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i EnviRail Sp. z o.o. przygotuje koncepcję „bajpasa kartuskiego”

Konsorcjum Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i EnviRail Sp. z o.o. przygotuje koncepcję „bajpasa kartuskiego”

Z udziałem marszałka województwa Mieczysława Struka i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podpisana zostanie jutro umowa na opracowanie przygotowywanej przez PKM SA koncepcji rewitalizacji tzw. „bajpasa kartuskiego”

Umowa zostanie podpisana pomiędzy PKM SA oraz konsorcjum firm: Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. i EnviRail Sp. z o.o., które wygrało ogłoszony przez samorządową spółkę przetarg składając najkorzystniejszą ofertę na kwotę 977,85 tys. zł.

Tzw. „bajpas kartuski” to kolejowa trasa objazdowa z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę, w śladzie dawnych linii kolejowych nr 234 i 229. Ma ona powstać do końca 2021 roku. Związane jest to elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 linii Gdynia – Kościerzyna – Maksymilianowo. Z powodu tej inwestycji ruch kolejowy do Kartuz i w kierunku Kościerzyny może zostać nawet całkowicie wstrzymany i zastąpiony komunikacją zastępczą.

Aby zminimalizować związane z tym utrudnienia, dla pasażerów korzystających z kolejowych połączeń pomiędzy Kaszubami a Trójmiastem powstał pomysł reaktywacji dawnej linii kokoszkowskiej. Dzięki powstaniu tzw. „bajpasa kartuskiego” i przy odpowiednim etapowaniu przez PKP PLK prac na linii 20,1 mieszkańcy powiatów kartuskiego i kościerskiego mieliby cały czas zapewnione połączenia kolejowe z Gdańskiem.

Prace przy „bajpasie kartuskim” będą się składać z dwóch części. Odbudową niespełna 1,5 km toru na odcinku PKM Gdańsk Kiełpinek – Gdańsk Kokoszki zajmie się Samorząd Województwa Pomorskiego spółkę przy współpracy z miastem Gdańsk. Tego też odcinka dotyczyć będzie koncepcja „Rewitalizacji fragmentu linii kolejowej nr 234 z budową przystanku Gdańsk Karczemki wraz z budową infrastruktury towarzyszącej”, która ma zawierać minimum dwa alternatywne warianty realizacji tej inwestycji.

Przygotowana w ramach podpisywanej w środę umowy dokumentacja uwzględniać ma m.in. analizę możliwych wariantów wyjścia z linii kolejowej nr 248 (PKM), wskazanie optymalnej lokalizacji dla przystanku Gdańsk Karczemki oraz niezbędnych obiektów inżynierskich. Powstanie też projekt infrastruktury towarzyszącej przystankowi Gdańsk Karczemki, w tym m.in.: drogi dojazdowej, ścieżki rowerowej, ciągów pieszych parkingu i zatoki autobusowej, których realizacja – podobnie jak w przypadku tego typu infrastruktury towarzyszącej na całej linii PKM – będzie po stronie Miasta Gdańska.

Reklamy


Od momentu podpisania umowy wykonawca koncepcji będzie miał około pół roku na jej przygotowanie. Później PKM SA dokona wyboru najlepszego wariantu całej inwestycji do realizacji.

 

2 komentarze

 1. Juliusz Gransicki

  Odbudowa ” bajpasa kartuskiego”- jest godna wyrażenia najwyższego uznania dla Urzędu Marszałkowskiego i Pana Marszałka Struka. Pojawia się jednak obawa, że planowane usytuowanie nowego przystanku PKM Gd. Karczemki nie spełni oczekiwań mieszkańców tego obszaru. Korzystniejsze byłoby usytuowanie go pod wiaduktem obwodnicy trójmiejskiej. W pobliżu tego miejsca nastąpi wpięcie bajpasa w linię PKM . Już w tej chwili przejeżdża tam ok. 40 par pociągów w kierunku Wrzeszcza oraz Gdyni/Kartuz/ Kościerzyny. To najlepsza oferta dla wspomnianych mieszkańców. Jakie możliwości może zaoferować planowany przystanek Kiełpinek? W najlepszym przypadku 15 par pociągów na dobę. Czy to wystarczający argument dla realizacji takiej koncepcji?

 2. Juliusz Słowacki

  Brawo Juliusz, Brawo Ty.
  Usytuowanie PKM Karczemki na starej Lini Kokoszkowej uniemożliwi mieszkańcom Karczemek podróżowanie w kierunku Lotniska, nie będą mogli również dosiadać się do pociągów jadących z Lotniska w kierunku Wrzeszcza.
  Przystanek ma służyć nie tylko na czas funkcjonowania Bypassuu !!! dlatego powinien, musi powstać na linii PKM.
  Może pod wiaduktem, najlepiej najdalej od PKM Kiełpinek ale przed rozjazdem na bypass.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*