Sierakowice. Staż zagraniczny w słonecznej Maladze w ramach projektu „Europa dla zawodowców – Zawodowcy dla Europy”

Sierakowice. Staż zagraniczny w słonecznej Maladze w ramach projektu „Europa dla zawodowców – Zawodowcy dla Europy”

Na początku czerwca, mimo przeciwności związanych z obecną sytuacją na świecie, jak również dzięki zaangażowaniu dyrektora, nauczycieli oraz rodziców, 20. uczniów ZSP w Sierakowicach wraz z nauczycielami wyruszyło w drogę do Malagi, aby zrealizować staż zagraniczny w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” we współpracy z partnerem projektu – Tribeka Training Lab.

Pierwszego dnia uczniowie i nauczyciele z Sierakowic poznali Malagę, miasto położone w malowniczej Andaluzji na wybrzeżu Costa del Sol. W niedzielę udali się do Katedry w Maladze na mszę świętą. W pierwszym tygodniu odbywały się spotkania z pracodawcami, uczniowie poznali ich wymagania, a następnie rozpoczęli staż zagraniczny.

Część uczniów z Polski w swoich miejscach praktyk nawiązało kontakt z uczniami z innych krajów – Portugalii czy Bułgarii. Pozwoliło to im wymienić się doświadczeniem i odczuciami, związanymi z przyjazdem do słonecznej Hiszpanii, mogli też zobaczyć, jak wygląda to z innej perspektywy. Uczniowie z Sierakowic byli lekko poddenerwowani nową sytuacją, lecz stres okazał się całkowicie niepotrzebny. Każdy szybko odnalazł się w nowym otoczeniu.

Reklamy

Ludzie w Hiszpanii okazali się bardzo mili i wyrozumiali, dzięki ich wskazówkom i radom staż stawał się przyjemniejszy i bardziej efektywny. Języki obce, o które się martwili się uczniowie z Sierakowic, nie sprawiały im żadnych problemów i w każdej sytuacji potrafili się porozumieć. Podczas swojego stażu udali się do miasta Ronda wraz z panią przewodnik, która przedstawiła im wszystkie ciekawostki o Maladze, jak i całej Hiszpanii. Samo miasto Ronda składa się z dwóch dzielnic, znajdujących się po obu stronach wąwozu rzeki Guadalevin.  Rondę warto jest zobaczyć, chociażby ze względu na jej niepowtarzalną malowniczość oraz interesujące zabytki.

Każdego dnia uczniowie z Sierakowic odwiedzali nowe miejsca: spacerowali Playa De La Malagueta, wchodzili kilka razy na górę Alcazaba, gdzie o wschodzie słońca można było podziwiać przepiękny widok. Odwiedzili też kilka muzeów, m.in. Museo de Málaga czy Museo Picasso, Roman Theatre, zamek Castillo de Gibralfaro, katedra La Manquita – mogli tam zobaczyć sztukę współczesną, jak i tą z XVII i XVIII wieku. W ostatni weekend wyjazdu uczniowie z Sierakowic pojechali do Nerji, gdzie zobaczyli piękny śródziemnomorski krajobraz oraz idealnie wkomponowane w niego budynki. Następnego dnia udali się do Ogrodu Botanicznego – Jardin Botánico w Maladze. Jest to jeden z nielicznych ogrodów w Europie, gdzie można znaleźć rośliny subtropikalne.

Każdy z sierakowickich uczniów na długo zapamięta ten wyjazd i mile będzie go wspominać, a zdobyte doświadczenie zawodowe okaże się przydatne w dalszym rozwoju zawodowym. Staż zagraniczny pozwolił im zapoznać się z kulturą kraju, przełamać barierę językową, a przede wszystkim nabyć kompetencje, uzyskać certyfikaty, referencje od pracodawcy, co jest pożądane na europejskim rynku pracy. Kuchnia hiszpańska połączona z różnorodnością barw, aromatów i śródziemnomorskich smaków jest wystarczającym powodem, by ponownie powrócić do nowoczesnej, a zarazem malowniczej Malagi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*