Kaszebsko Bina 2018 – Tuchlino podbija serca jury

W tegorocznym przeglądzie kaszubskich kół teatralnych udział wzięły trzy trupy złożone z uczniów szkół w Mieszewku, Mojuszu i Tuchlinie. Werdyktem komisji najlepiej wypadła grupa gospodarzy.

23032018_Prezglad_Teatralny_Tuchlino (1)

23032018_Prezglad_Teatralny_Tuchlino (1)
Obraz 1 z 54

To już dziewiętnasta odsłona Powiatowego Przeglądu Teatrów Szkolnych „Kaszebsko Bina 2018”. Tegoroczny gospodarzem i współorganizatorem była Szkoła Podstawowa w Tuchlinie, gdzie na odnowionej hali gimnastycznej swoje umiejętności aktorskie prezentowali uczniowie szkół z Mieszewa, Tuchlina i Mojusza. Ich występy oceniało jury w składzie: Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Irena Kulwikowska – wieloletni dyrektor GOKu w Sierakowicach oraz Maria Krośnicka – reżyserka Regionalnego Teatru Dramatycznego w Luzinie.

Zgodnie z regulaminem w przeglądzie wziąć mogą jedynie uczniowie szkół podstawowych. Pierwsza zaprezentowała się najmłodsza grupa aktorska „Wiaterek” ze Szkoły Podstawowej w Miszewka. Jej opiekunem jest Elżbieta Pryczkowska. Następnie wystąpiła trupa teatralna „Humor” z SP w Mojuszu będąca pod opieką Danuty Pioch. Ostatnim spektaklem było „Majowé rozegracje przë kaplëczce” grupy teatralnej gospodarzy – „Tuchlinianie”. Nad ich przygotowaniami czuwała Irena Warmowska. Każda z grup zaprezentowała piękną scenografię oraz wplotła w swoje przedstawienia muzykę kaszubską.

W przerwach pomiędzy pokazami swoimi umiejętnościami wokalnymi pochwalili się uczniowie tuchlińskiej szkoły. Czas obrad komisji umilił śpiewem Mateusz Pawelczyk.

Tegoroczna „Złota Maska” oraz nagroda pieniężna ufundowana przez Starostę Powiatu Kartuskiego oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Sierakowicach powędrowała do zespołu „Tuchlinianie”.  Wręczenia dokonali obecna dyrektor sierakowickiego Gminnego Ośrodka Kultury Judyta Kroskowska oraz przedstawiciele ZKP. Drugie miejsce zajęli aktorzy z SP Mojusz – „Humor”. Na ostatnim miejscu podium uplasowali się uczniowie z Mieszewka.

– Gratulujemy wykorzystania umiejętności muzyki ludowej w przestrzeni teatralnej – mówiła Maria Krośnicka. – Ostatnim wnioskiem komisji jest prośba o poszerzenie zasięgu Przeglądu „Kaszebsko Bina” na całe Pomorze.

Oprócz występów wokalnych oraz teatralnych, zebrani mogli podziwiać ozdoby Wielkanocne, wykonane przez uczniów tuchlińskiej placówki. Brały one udział w konkursie szkolnym, którego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbyło się w czasie Przeglądu. Został zaprezentowany również pokaz stołu wielkanocnego przygotowany przez uczniów ZSP z Sierakowic.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*