Kartuzy. Zakończono mechaniczne oczyszczanie Jeziora Karczemnego

Kartuzy. Zakończono mechaniczne oczyszczanie Jeziora Karczemnego

Nastąpił kolejny ważny moment w procesie oczyszczania i rekultywacji kartuskich jezior. Właśnie zakończono prace przy refulacji Jeziora Karczemnego, czyli mechanicznym usuwaniu osadów dennych z akwenu.

W środę 26 kwietnia wykonawca procesu refulacji poinformował o zakończeniu procesu i zgłosił gotowość do odbioru. Gmina Kartuzy przystąpi teraz do czynności odbiorowych ostatniego nadsektora – nr 1.

-Był to jeden z najtrudniejszych do oczyszczania nadsektorów, ze względu na występowanie w nim osadów niebezpiecznych, takich jak metale ciężkie i inne substancje ropopochodne. Przypomnijmy, że na cele refulacji całe Jezioro Karczemne podzielono na 10 umownych nadsektorów, na których po kolei odbywały się prace refulacyjne. Cały urobek z refulacji trafiał do oczyszczalni ścieków w Kartuzach. To na oczyszczalni spoczął ciężar utylizacji osadów. Refulacja, z uwagi na hałas generowany przez pompy ssące i tłoczące osad, wiązała się również z uciążliwościami dla mieszkańców okolicznych terenów, za co serdecznie przepraszamy i bardzo dziękujemy za okazaną cierpliwość i zrozumienie – informuje Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz.

Reklamy

Jezioro Karczemne w kolejnych etapach czekają dalsze zabiegi ochronne – zastosowanie metody inaktywacji fosforu i biomanipulacjji rybackiej, czyli zarybiania narybkiem gatunków drapieżnych.

Urząd Miejski w Kartuzach (Oprac. A.B.)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*