Kartuzy. Batalii „Pretekstu” ciąg dalszy. Każą im zapłacić 20 tys. zł kary

Kartuzy. Batalii „Pretekstu” ciąg dalszy. Każą im zapłacić 20 tys. zł kary

„Będziemy odwoływać się do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o uchylenie tej kary. Jeżeli nie przyniesie to pożądanego skutku, sprawa trafi do sądu” – zapowiada szefostwo „Pretekstu”, któremu Powiatowy Inspektor Sanitarny wymierzył karę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych. Argumentuje to między innymi „przygotowywaniem i podawaniem posiłków gościom siedzącym przy stołach”.

O problemach, z jakimi boryka się kartuski „Pretekst” pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach zKaszub.info. Pub, w ramach walki z rządowymi restrykcjami, zaczął działać jako instytucja kulturalna, wyłączona z obostrzeń. Na podobnych zasadach bowiem zorganizowano zabawę sylwestrową w telewizji publicznej. Niestety, nie zniechęciło to instytucji, zajmujących się kontrolami w lokalach z branży gastronomiczno-rozrywkowej.

Pierwszą kontrolę w „Pretekście” w asyście policji wykonała Izba Celno-Skarbowa. Sanepid zaś otrzymał jedynie notatkę sporządzoną przez policjantów, zgodnie z którą w lokalu nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Zachowany został bowiem tak zwany reżim sanitarny, związany między innymi ze środkami do dezynfekcji. Powiatowy Inspektor Sanitarny postanowił jednak wszcząć postępowanie, które – jak mówi menadżerka „Pretekstu” – zakończyło się karą administracyjną w wysokości 20 tysięcy złotych.

Reklamy

-Będziemy odwoływać się do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego o uchylenie tej kary. Jeżeli nie przyniesie to pożądanego skutku, sprawa trafi do sądu – oznajmia nasza rozmówczyni. – W naszym przekonaniu ta kara jest niezgodna z obowiązującymi przepisami. Nie można bowiem ukarać nas za to, że prowadzimy działalność gospodarczą zgodnie z prawem. W dalszym ciągu jednak będziemy działać jako instytucja kulturalna, tym bardziej, że jeśli kara nie zostanie uchylona i przegramy w sądzie, będziemy musieli ją zapłacić. Na to potrzebne są pieniądze.

Jak czytamy w piśmie, jakie właściciele „Pretekstu” otrzymali od sanepidu, kara pieniężna zostaje wymierzona „za naruszenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu oraz związanej z konsumpcją i podawaniem napojów.” Co ciekawe, właściciele „Pretekstu”, zgodnie z treścią dokumentu,  mają 7 dni na zapłatę kary, zaś 14 dni na odwołanie się od niej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*