fot.: UG Kartuzy/Jezioro Karczemne

Jezioro Karczemne zostanie oczyszczone specjalnym rezonatorem

Jezioro Karczemne w Kartuzach zostanie oczyszczone. W poniedziałek, 10 kwietnia w jego wodach rozpocznie pracę rezonator EOS 2000.  Koniec z nieznośnym smrodem kwitnących sinic? 

Urządzenie działać będzie przez cztery miesiące. Ma zapobiec zakwitowi sinic, które w tym stanie wydzielają charakterystyczny, uciążliwy, zapach. Za działanie Rezonatora EOS 2000 odpowiedzialna jest firma WCI TECHNOLOGIE Sp. z o. o.

Jezioro Karczemne
UG Kartuzy/Jezioro Karczemne

Jezioro Karczemne od lat spędza sen z powiek kartuskim urzędnikom. Pomysłów na ratowanie zanieczyszczonego zbiornika było wiele, np. metodą bagrowania, która polega na usunięciu osadów z dna jeziora. Działanie takie jednak jest niezmiernie kosztowne. Koszt renowacji wyniósłby kilka milionów złotych.

Zobacz także: Mała obwodnica Kartuz zamknięta do końca lipca

Najważniejsze na chwilę obecną to zagospodarowanie zlewni, która jest przyczyną zanieczyszczenia jezior w Kartuzach. Dlatego przygotowaliśmy wielomilionowy projekt i czekamy na decyzję o dofinansowaniu. Inwestycja ta, jeśli uda się ją zrealizować, powinna całkowicie wyeliminować źródła zanieczyszczeń punktowych kartuskich jezior – mówi Olga Goitowska, kierownik Wydziału Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach.

Jezioro Karczemne
UG Kartuzy/Jezioro Karczemne

Rezonator EOS 2000 emituje fale elektromagnetyczne niskiej częstotliwości, które poprawią warunki tlenowe w wodzie i przywracają równowagę ekologiczną. 

Skomentuj: Jezioro Karczemne zostanie oczyszczone specjalnym rezonatorem

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*