Kartuskie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

II Kartuskie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych: wykład prof. Piotra Niwińskiego [ZDJĘCIA]

W ramach II Kartuskich Obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych w piątek, 18 marca w bibliotece odbyła się projekcja filmu pt. „WIN – ostatnia nadzieja”. Słowo wstępne przed filmem wygłosił prof. Piotr Niwiński z Uniwersytetu Gdańskiego.

wyklad-prof-niwinskiego-001_800x486

Zdjęcie 1 z 6

Fot.: Waldek Kaiser

Prof. Piotr Niwiński to historyk i politolog Uniwersytetu Gdańskiego, autor ponad stu publikacji z zakresu najnowszej historii Polski, jeden z pierwszych naukowców, którzy w latach dziewięćdziesiątych upomnieli się o Żołnierzy Wyklętych. W kartuskiej bibliotece wygłosił słowo wstępne  przed prezentacją filmu „WIN – ostatnia nadzieja”.

Zobacz też: Wystawa IPN w bibliotece w Kartuzach [ZDJĘCIA]

Profesor na wstępie wykładu postawił tezę: Żołnierze Wyklęci to ELITA ELIT, a następnie przytoczył szereg argumentów w postaci faktów, liczb, życiorysów pojedynczych bohaterów. Przywołał między innymi postać Tadeusza Urbanowicza ps. „Moskito”, który zostawszy ranny w walce z milicjantami, by nie narażać kolegów, którzy spieszyli mu z pomocą, strzelił sobie w skroń, wcześniej zawoławszy:  „Czołem, chłopaki!”

Reklamy

Warto tym miejscu przypomnieć, iż Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca na pamiątkę zamordowania strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu  1 marca 1951 roku przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. 

Skomentuj: II Kartuskie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych: wykład prof. Piotra Niwińskiego [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*