fot. Piotr Chistowski

Edmund Szczesiak gościem kartuskiej biblioteki

Piękno Kaszub. Niezwykli ludzie, cudowne krajobrazy i wyjątkowe historie – o tym właśnie możemy przeczytać w książce „Drogą do nieba. Śladami Remusa. Mała odyseja kaszubska” autorstwa Edmunda Szczesiaka. W kartuskiej bibliotece odbyło się spotkanie z autorem.

[Not a valid template]Gościem cyklu „Spotkania z ciekawymi ludźmi” był Edmund Szczesiak. W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. J. Żurakowiskiego w Kartuzach opowiedział o swojej książce „Drogą do nieba. Śladami Remusa. Mała odyseja kaszubska”, a także o swojej relacji z Kartuzami i Kaszubami. 

Książka, która była tematem spotkania, jest zbiorem reportaży. Opisują one przygody autora w podróży śladami Remusa – z Kościerzyny do Wejherowa. Przeczytamy tam o pięknie Kaszub. Niezwykłych ludziach, cudownych krajobrazach i wyjątkowych historiach. A to wszystko, Kaszuby naszych czasów, skonfrontowane z Kaszubami XIX wieku. 

Edmund Szczesiak urodził się 8 grudnia 1942 w Brodnicy nad Drwęcą. Wychował się i ukończył szkołę podstawową oraz średnią w Kartuzach. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej, ale od trzeciego roku studiów związał się z tygodnikiem studenckim „Politechnik”, pisząc artykuły i pełniąc następnie funkcję sekretarza oddziału gdańskiego tego czasopisma.  W latach 1969–1973 był dziennikarzem „Głosu Wybrzeża”, od 1973–1976  „Tygodnika Morskiego”, a od 1976 ogólnopolskiego tygodnika „Czas”
Po wprowadzeniu stanu wojennego został pozbawiony prawa wykonywania zawodu dziennikarskiego, a tygodnik „Czas”, w którym pracował, zlikwidowano. W lutym 1983 roku znalazł zatrudnienie w miesięczniku regionalnym „Pomerania”. Współtworzył w Gdańsku wspierający kandydatów Solidarności „Tygodnik Wyborczy”, przekształcony następnie w „Tygodnik Gdański”. W 1991 roku został redaktorem naczelnym dziennika „Wieczór Wybrzeża”. W latach 2000–2001 i 2009–2011 pełnił funkcję redaktora naczelnego „Pomeranii”. Był wykładowcą dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot. Piotr Chistowski

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*