FALA – internauci wybrali nazwę pomorskiego biletu metropolitalnego

FALA – internauci wybrali nazwę pomorskiego biletu metropolitalnego

Pomorski bilet metropolitalny FALA – taką nazwę będzie nosił nowy system, który już w przyszłym roku ujednolici sposoby płacenia za przejazdy transportem publicznym. FALA pokonała 3235 konkurentów, bo aż tyle propozycji zgłoszonych zostało w konkursie.

– Spośród zgłoszonych ponad 3,2 tys. pomysłów kapituła wybrała cztery do oceny internautów – mówi Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Fala to dobra, krótka nazwa, która kojarzy się z Pomorzem. Do zaakceptowania i wymówienia również przez obcokrajowców. Dobrze wpisuje się w nasz pomorski klimat – podkreśla Świlski.

Przypomnijmy: 2 stycznia 2019 roku rozpoczął się konkurs na nazwę systemu, który pozwoli na podróżowanie różnymi środkami komunikacji zbiorowej w województwie pomorskim na jednym bilecie. Formularz dla uczestników konkursu znajdował się na stronie  www.biletpomorze.pl<http://www.biletpomorze.pl>.
Do 16 stycznia zbierane były propozycje. Przez dwa tygodnie nadesłano ich 3236. Finałową czwórkę – nazwy FALA, JANTAR, STER i MORS – wyłoniła Kapituła konkursu, w skład której weszli prezydenci i burmistrzowie miast Pomorza, naukowcy, przedstawiciele stowarzyszeń i spółek związanych z transportem publicznym oraz reprezentanci mediów. Obradom przewodniczył Ryszard Świlski, marszałek województwa pomorskiego. Następnie cztery finałowe nazwy poddane zostały głosowaniu publicznemu, które zamknięte zostało 11 marca o godz. 10.00. FALA pokonała konkurentów przewagą ok. 30 procent głosów.

Autorką zwycięskiej propozycji jest Anna Wajda, która za swój pomysł otrzymała nowoczesny smartfon. Również autorzy pozostałych nazw finałowych otrzymali nagrody – zestawy słuchawek bezprzewodowych.

Zanim nazwa nowego systemu pojawi się w przestrzeni publicznej, zajmą się nią graficy, którzy zaprojektują logotyp inspirowany FALĄ. Zostanie on pokazany pod koniec kwietnia.

Pomorski bilet metropolitalny to system ujednoliconych opłat za przejazdy w transporcie publicznym, który będzie działać na terenie województwa pomorskiego. Pierwszy etap wprowadzenia biletu zaplanowano na 2020 rok.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*