Już w piątek II Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich!

Już w piątek II Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich!

Już po raz drugi zostanie rozegrany Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich. W tym roku w konkursie udział wezmą uczniowie z 8 szkół. Sprawdziliśmy, jak idą przygotowania młodzieży ze szkół kartuskich.

Drużyna ZSZiO w Kartuzach fot. nadesłane

Już w piątek, 16 listopada, odbędzie się II Powiatowy Turniej Debat Oksfordzkich. Wydarzenie to jest organizowane przy współpracy z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, a w Loży Ekspertów zasiądą również przedstawiciele Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku oraz Centrum Integracji Społecznej w Garczu. W tegorocznej edycji udział weźmie osiem szkół: trzy szkoły podstawowe i pięć ponadgimnazjalnych.

Praca wre  

– Ideą debat oksfordzkich jest kształcenie w młodzieży wiele różnych umiejętności. Uczą się oni formułować swoje myśli, poglądy, prezentować je na forum publicznym i brać za nie odpowiedzialność. Czują moc słowa, mają świadomość tego, że można nim kogoś zranić, a nawet zniszczyć. Odczuwają potrzebę samodoskonalenia się – mówią organizatorzy turnieju.

Reklamy

Mieliśmy okazję porozmawiać z koordynatorami konkursu w kartuskich szkołach oraz z niektórymi uczestnikami turnieju.

– Pierwsze nasze zajęcia poprowadziła inicjator wydarzenia, pani Agnieszka Głodowska. Była to lekcja praktyczna, dzięki której uczniowie zapoznali się z zasadami konkursu. W tej chwili trwają przygotowania merytoryczne. Szukamy argumentów, kontrargumentów, wymieniamy się wewnątrz grupy informacjami dotyczącymi tez debaty – mówi Monika Mielewczyk, koordynator II Powiatowego Turnieju w kartuskim ZST.

Niektórzy uczestnicy startują w turnieju już po raz kolejny. Jak mówią, najtrudniejszą częścią konkursu nie są wcale przygotowania czy publiczna wypowiedź.

– Z tematem jest tak, że nie jest on trudny. Bardziej stresująca jest kwestia po której stronie będziemy stali: propozycji czy opozycji. Znając stronę, po której się opowiadamy, możemy przygotować już konkretne argumenty – wyjaśnia Patrycja, uczennica ZSZiO w Kartuzach.

Lista tegorocznych tez:

1 – Współczesny patriotyzm jest obowiązkowy dla każdego obywatela danego kraju. – ĆWIERĆFINAŁ
2 – Młodzi ludzie coraz mniej rozumieją pojęcie patriotyzmu – ĆWIERĆFINAŁ
3 – Udział w wyborach powinien być w Polsce obowiązkowy – PÓŁFINAŁ
4 – Nie ma dziś pamięci historycznej bez nowoczesnych mediów – FINAŁ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*