Chmielno lubi pomarańcze! Otwarcie Pracowni Orange

Chmielno lubi pomarańcze! Otwarcie Pracowni Orange

Nowoczesna, wygodna i pomarańczowa! W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie oficjalnie otwarto nowo powstałą Pracownię Orange. Oznacza to jeszcze więcej zajęć dla dzieci i młodzieży, choć nie tylko…

[Not a valid template]

W bieżącej, trzeciej już edycji programu „Pracownie Orange”, Fundacja Orange wybrała 26 nowych miejscowości, które otrzymają multimedialne świetlice dla swoich mieszkańców i dołączają do sieci zbudowanej z już powstałych 77 Pracowni, które działają w najmniejszych miastach i wsiach we wszystkich zakątkach Polski. Bytów, Grójec, Boćwinka, Łodygowice, Brodnica, Kranów, Wysokie Mazowieckie, Szczawne, Piotrowice, Praszka, Nowogard, Siedlisko, Jurczyce, Złotoryja, Zbiersk Cukrownia, Łęczyca, Lisewo, Kozerki, Hażlach, Prace Małe, Pęchratka Polska, Bulkowo, Ćmińsk, Trzydnik Duży, Maćkowa Ruda, Chmielno – to lista nowych miejscowości, które tego roku będą mogły pochwalić się swoimi Pracowniami Orange.

Najpierw, poprzez formularz internetowy stworzony we współpracy z Wirtualną Polską, grupy inicjatywne z całego kraju,  w tym z Chmielna, mogły zgłosić swój pomysł na tętniącą życiem świetlicę, która dzięki pokaźnemu grantowi od Fundacji Orange zamieni się w Pracownię Orange. Jedną z 26. Nowych.Wymóg jaki postawiono grupom, poza poprawnie wypełnionym wnioskiem i kompletem niezbędnych dokumentów, to dostęp do lokalu, który przerobią na Pracownię (najczęściej są to biblioteki publiczne) oraz reprezentowanie miejscowości liczącej sobie maksymalnie 40 tysięcy mieszkańców. Wszystko po to, aby równoważyć szansę mniejszych miast i wsi w starciu z większymi ośrodkami, gdzie dostęp – na przykład – do szybkiego internetu, czy światłowodu jest znacznie bardziej powszechny.

Spośród 211 zgłoszeń poprawnych pod względem formalnym,  wybrano finałowe 63 najciekawsze koncepcje na utworzenie pracowni. 4 października Fundacja uruchomiła otwarte głosowanie internetowe, w którym mógł wziąć udział każdy powyżej 16 roku życia. Przez ponad dwa tygodnie, aż do 20 października grupy inicjatywne zabiegały o głosy, zarówno w internecie, jak i w „realu”. Liczyła się ich inwencja i skuteczność w dotarciu do mieszkańców oraz sympatyków swojej miejscowości – przy odpowiedniej mobilizacji (można było głosować raz na dobę) kandydatura z małej wsi była w stanie przeskoczyć tę z relatywnie większej miejscowości.

26 października, po kolaudacji wszystkich głosów, Fundacja wybrała – zgodnie z założeniem – 26 nowych Pracowni, które uzyskały najwięcej głosów.  Grupa inicjatywna z Chmielna zmobilizowała swoich krajan (i nie tylko) do oddania łącznie 7622, unikalnych i zweryfikowanych głosów poparcia. Ta liczba robi wrażenie dopiero wtedy, gdy porówna się ją z ilością mieszkańców. Chmielno zamieszkuje 1,5 tys ludzi. Zestawiając to z sumą głosów (7622), daje to ponad 5 głosów na każdego mieszkańca.

Kolejnym wyzwaniem dla grupy inicjatywnej był remont sali. W Chmielnie na pracownię zaadaptowano projektornię po dawnym kinie, przylegającą do sali widowiskowej chmieleńskiego Domu Kultury. Remont sfinansowany przez GOKSiR Chmielno przeprowadziła lokalna firma z Borzestowskiej Huty. W grudniu Fundacja Orange dostarczyła wyposażenie  multimedialnej świetlicy: laptopy z oprogramowaniem, bezpłatny internet, telewizor, drukarkę ze skanerem, konsole do gier PS4 z zestawem gier. Fundacja opiekunów pracowni wspiera w prowadzeniu profesjonalnej i atrakcyjnej świetlicy dla mieszkańców w każdym wieku poprzez bezpłatne szkolenia, warsztaty, webinaria, coaching, aby wzmocnić ich kompetencje liderskie i umiejętności cyfrowe. Pracownie Orange są miejscem, w którym poprzez twórcze inicjatywy, zachęcamy społeczności lokalne do zdobywania wiedzy, udziału w kulturze oraz budowania społeczności przy wykorzystaniu nowych technologii. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do technologii, wzmocnienie ich cyfrowych kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań.

Reklamy


 – A teraz przed nami najważniejsze – wcielenie w życie pomysłu na Pracownię Orange, który zaskarbił sobie sympatię głosujących. Już w poniedziałek (pierwszy dzień ferii) organizujemy I Turniej FIFA, w poniedziałki odbywać się będą w pracowni warsztaty dziennikarskie, prowadzimy nabór na szkolenie komputerowe dla seniorów. Pracownia będzie miejscem przygotowywania się chmieleńskiej reprezentacji do udziału w Odysei Umysłu, wraz z Mobilnymi Doradcami Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego będziemy prowadzić szkolenia i konsultacje dla organizacji pozarządowych. Pracownia będzie także służyć rolnikom z Gminy Chmielno podczas kampanii składania wniosków o dopłaty bezpośrednie (w tym roku wnioski składa się wyłącznie w wersji elektronicznej przesyłając je do ARiMR przez internet). 6 lutego pracownia uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Dzień Bezpiecznego Internetu” – zapowiada GOKSiR w Chmielnie.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*