Będzie 300plus, więc w gminie Chmielno nie będzie stypendiów socjalnych dla uczniów

Będzie 300plus, więc w gminie Chmielno nie będzie stypendiów socjalnych dla uczniów

Urząd Gminy w Chmielnie poinformował, że tegoroczny budżet gminy nie przewiduje środków na stypendia socjalne dla uczniów na rok szkolny 2018/2019. Dlaczego? Wójt Jerzy Grzegorzewski tłumaczy, że jedną z przyczyn jest wprowadzony program 300plus.

Gmina Chmielno, za pośrednictwem swojej strony internetowej, poinformowała, że tegoroczny budżet gminy nie przewiduje środków na wypłatę stypendiów szkolnych (socjalnych) na rok szkolny 2018/2019. W związku z tym, Urząd Gminy W Chmielnie nie wydaje wniosków. Skąd taka decyzja?

– Pragnę podkreślić, że mówimy o braku środków na stypendia socjalne dla rodzin najuboższych. Środki te były zaplanowane w budżecie na początku roku. Z chwilą wprowadzenia rządowego programu 300+ , gdzie pojawiły się środki na wyprawkę szkolną dla wszystkich dzieci a więc na ten sam cel co stypendia socjalne, przesunęliśmy te środki na inne wydatki związane z edukacją – tłumaczy wójt. 

Według włodarza Chmielna, gmina zmuszona jest do łatania dziur w budżecie. Spowodowane jest to m.in. zmniejszeniem subwencji na naukę języka kaszubskiego oraz rozbudową szkoły w Kożyczkowie, która została wymuszona przez reformę edukacji. 

– Niestety musimy zasypywać dziurę w budżecie gminy związaną między innymi ze zmniejszeniem subwencji edukacyjnej na język kaszubski w wys. 330 000 zł. W związku z reformą edukacji budujemy dodatkowo dwie sale lekcyjne przy szkole podstawowej w Kożyczkowie co pochłonie ponad 600 000 zł. Na tę budowę niestety nie otrzymaliśmy, żadnego wsparcia z budżetu centralnego. Na prośbę wysłaną do Pani Minister Edukacji Narodowej otrzymałem odpowiedż, że MEN nie posiada środków na ten cel wyjaśnia Jerzy Grzegorzewski. 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*