„Chemia pod lupą” w I LO „na Klasztornej” [ZDJĘCIA]

„Chemia pod lupą” w I LO „na Klasztornej” [ZDJĘCIA]

Z „chemią” spotykamy się codziennie. Znajduje się nie tylko na półkach w drogerii 
a również w naszych domach. W kuchni i łazience posiadamy wiele substancji chemicznych, apteczka to już konkretny skład chemiczny młodego naukowca. Jednak wielu ludziom chemia prawdopodobnie kojarzy się z trudną nauką teorii, reakcji, wzorów w szkole.

20190307_101954

Zdjęcie 1 z 20

Aby „oswoić” uczniów z chemią nauczycielki chemii dr Anna Bychowska i mgr Ewa Kowaluk z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiegow Kartuzach zorganizowały Powiatowy Konkurs Chemiczny pt. „ Chemia pod lupą”. Konkurs odbył się 7 marca 2019r. o godz. 10.00. Uczestnikami konkursu były dwuosobowe drużyny uczniów ze szkół:

  • – Zespół Szkół Technicznych im. Floriana Ceynowy  w Kartuzach,
  • Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach,
  • – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie,
  • – I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach.

Tegoroczny konkurs polegał na rozwiązywaniu zagadek chemicznych w formie tzw. escape room i gry terenowej. Tematem przewodnim były treści chemiczne z podstawy programowej o poziomie podstawowym. Uczestnicy po kolei rozwiązywali zagadki chemiczne i tylko jedna drużyna- zwycięzców- mogła rozbroić „chemiczną bombę edukacyjną”, którą podłożono w szkole. Warto wspomnieć, iż w organizacji zadań konkursowych pomagali uczniowie z kl. 3e I LO w Kartuzach, a dzięki współpracy z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych i Starostwu Powiatowemu w Kartuzach laureatom wręczono cenne nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wyróżnienie otrzymali Uczniowie: Karolina Okroj, Julia Bronk, Dominika Jelińska, Bartłomiej Hinc, Kacper Dawidowski, Robert Radomski a zwycięzcami zostali uczniowie Jagna Bela oraz Aleksander Lisowski z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiegow Kartuzach.

Dodatkową atrakcją konkursu był pokaz ciekawych eksperymentów chemicznych, który prowadził zaproszony ekspert – Krystian Ogeniewski z Centrum Chemii w Małej Skali  z Torunia. Występ bardzo podobał się uczestnikom konkursu oraz zgromadzonej publiczności, którzy mogli w nim aktywnie uczestniczyć.

Tego dnia również w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach odbyła się CHEMILIADA, której pomysłodawcą jest Pani dr Anna Bychowska i wspólnie z Panią Kowaluk oraz uczniami z klas biologiczno-chemicznych (1g, 3g) zorganizowały atrakcje chemiczne tj,:

– dwugodzinne warsztaty laboratoryjne z chemii dla zainteresowanych uczniów

Reklamy


– łatwe i bezpieczne eksperymenty chemiczne, które uczniowie wykonywali podczas przerw, co licznie przyciągnęło młodzież

-gry edukacyjne – koło fortuny z hasłami przyrodniczymi

-degustacja „witaminek” w postaci owoców w gorącej czekoladzie, co było słodką zachętą do nauki chemii i związków chemicznych występujących w produktach spożywczych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*