Autobus linii nr 1 w nowym roku również będzie kursował po Kartuzach. Samorząd otrzymał środki z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na dofinansowanie przewozów miejskich. Dotyczy to również linii nr 9 do Mezowa.
Kartuzy
Kartuzy. Rok 2021 przełomowy w relacjach na linii samorząd – radni?
W ciągu ostatnich 12. miesięcy na linii kartuski samorząd – Rada Miejska działo się sporo. I chociaż nie doszło do oczekiwanego zakopania topora wojennego, niektórzy radni zauważyli potrzebę dialogu z burmistrzem, deklarując jednocześnie dalszą współpracę z pozostałymi rajcami. Co istotne, ci sami członkowie rady postanowili wystąpić ze swoich klubów i działać jako radni niezależni. Ostatnia w 2021 roku sesja dała też przykład tego, jak wiele się zmieniło – A. Dawidowski i A. Pryczkowski, niegdyś zrzeszeni w jednym klubie radnych, w pewnym momencie wdali się w ostrą „pyskówkę”. Poszło o wypowiedź A. Pryczkowskiego, dotyczącą rzekomego „hamowania” sprawy obwodnicy Kartuz przez wszystkich, którzy uczestniczyli w spotkaniu w tej sprawie.
Wojciech Sankiewicz: Jak podnieść poziom testosteronu?
Wojciech Sankiewicz, dietetyk i trener personalny z Kartuz niejednokrotnie już zabierał głos na łamach naszego portalu. Rok 2022 upłynie pod znakiem materiałów wideo, publikowanych na jego kanale w serwisie YouTube, które teraz pojawiać się będą również na zKaszub.info. Na początek coś dla mężczyzn – tuż przed nowym rokiem Wojtek podpowie Wam, jak podnieść swój poziom testosteronu. Zachęcamy do obejrzenia wideo!
Kartuzy. Andrzej Bystron zachęca do podpisania petycji ws. kanalizacji
Kanalizacja ściekowa „Brodnica Górna – Kartuzy przez Ręboszewo i Kosy” – o wsparcie finansowe tego zadania z „Polskiego Ładu” zabiega radny pow. kartuskiego Andrzej Bystron. Przygotował w tym celu petycję do premiera Mateusza Morawieckiego oraz posłów z okręgu nr 26, zachęcając do składania pod nią podpisów w formie elektronicznej. „Znaczenie rozwoju linii kanalizacji ściekowej dla nas mieszkańców jest oczywiste” – podkreśla w uzasadnieniu.
Region. Nowe „Mevo” już wkrótce
Ponad 4000 rowerów, w tym zarówno jednoślady elektryczne, jak również tradycyjne – to czeka nas w ramach reaktywacji „Mevo” na Pomorzu. Ich operatorem będzie hiszpańska firma, odpowiedzialna też za rowery miejskie w miastach, takich jak Barcelona, Paryż czy Helsinki. System będzie składał się z ponad 700 stacji, wcześniej zaś było ich 660. Nowe stacje „Mevo” pojawią się m. in. w Kartuzach, Żukowie i Sierakowicach.
Kartuzy. Sylwia Leyk stanie na czele powiatowego sanepidu: „Będziemy zachęcać do szczepień…”
Nie tylko na czele Kartuskiego Centrum Kultury, ale również Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej od nowego roku stanie nowa osoba. Jest nią Sylwia Leyk, znana m. in. jako radna woj. pomorskiego, która dotychczas zajmowała się w jednostce księgowością. „Sprawy zarządcze stacji sanitarno-epidemiologicznej nie są mi obce. (…) Będziemy zachęcać do szczepień, jako jednostka sanitarna, realizująca zadania z dziedziny epidemiologi, musimy być ich ambasadorami” – podkreśla.
Kartuzy. 51,2 mln zł dofinansowania do budowy II etapu obwodnicy
Dzięki działaniom Zarządu Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego w Kartuzach, w tym burmistrza oraz wielu pracowników magistratu i radnych, budowa II etapu obwodnicy Kartuz jest coraz bliżej. Dzisiaj w kartuskim urzędzie o przyznaniu środków (50 procent wartości inwestycji) na budowę II etapu obwodnicy Kartuz poinformowali Piotr Muller, sekretarz stanu i rzecznik prasowy Rządu RP oraz Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
Kartuzy. Wreszcie jest nowa dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury
Chociaż o stanowisko dyrektora kartuskiego KCK ubiegał się, jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, cały szereg lokalnych „znanych twarzy”, zdecydowano, że zostanie nim była dyrektor Chełmskiego Domu Kultury. Mowa o Małgorzacie Paździor-Król, za której wyborem przemawia masa ciekawych doświadczeń, związanych z działaniem w kulturze. „Kartuzy odbieram jako wspaniałe miasto z ogromnym potencjałem” – mówi.







