Borkowscy uczniowie w Duchowej Stolicy Kaszub

Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie udali się na do Wejherowa poznawać dzieje, przyrodę, tradycje, kulturę i muzykę regionu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Borkowie zwiedzili i poznali Wejherowo fot. SP w Borkowie
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Borkowie zwiedzili i poznali Wejherowo fot. SP w Borkowie

Wędrówkę po świętym mieście Kaszub przy pięknej słonecznej pogodzie rozpoczęli od klasztoru franciszkanów, gdzie uklękli przed cudownym obliczem Matki Boskiej Wejherowskiej. Tu byli świadkami przybycia kilku pielgrzymek na Odpust Trójcy Świętej.

Na pobliskim Rynku borkowskie dzieci obserwowały uroczystości Dnia Jakuba. Bractwo kurkowe, orkiestra, Kaszubi w paradnych strojach świętowali narodziny miasta. Następnie wycieczkowicze, prowadzeni przez Radka Kamińskiego, byłego dyrektora miejscowego muzeum i członka Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, udali się na słynną Kalwarię Wejherowską. 25 malowniczo ulokowanych kapliczek swój początek czerpie w połowie XVII wieku z fundacji Jakuba Wejhera założyciela kalwarii i miasta. Tutejszy szlak kalwaryjski jest jedną z architektonicznych i krajobrazowych pereł na polskiej mapie turystyki sakralnej, a dla pokoleń Kaszubów celem pielgrzymek oraz miejscem wznoszenia gorących modłów w ich trudnych dziejach. Po zejściu z Kalwarii dla borkowskich dzieci nastał czas wytchnienia.

W Parku Miejskim in. Aleksandra Majkowskiego czekały na nich trzy bogato wyposażone place zabaw. Po dłuższych igraszkach grupa udała się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w pięknym Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków. Tu poznali historię miejsca i regionu oraz brali udział w ciekawych warsztatach muzycznych grając na tradycyjnych kaszubskich instrumentach. Bogatsi o nowe wrażenia, wiedzę i umiejętności, z uśmiechami na twarzach, wrócili do Borkowa. Wyjazd zorganizowała Zyta Formela, muzyczka i kaszubolożka, przy wsparciu Katarzyny Gruchała i Józefa Belgrau, dyrektora szkoły.

[Not a valid template]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*