Jak bezpiecznie się opalać?

Jak bezpiecznie się opalać?

Gdy w grę wchodzi opalanie się, przedstawiciele świata medycyny potrafią być nieubłagani i często powtarzają, że najbardziej bezpieczne jest unikanie kąpieli słonecznych. Czy jednak rezygnacja z nich jest jedynym rozwiązaniem?

Wiele wskazuje na to, że organizm nie poniesie aż tak znaczących strat pod warunkiem, że będziemy opalać się w sposób odpowiedzialny.

Znaj swój czas

Kiedy najlepiej wybrać się na plaże? Teoretycznie, mamy do czynienia z pytaniem, na które istnieje tylko jedna dobra odpowiedź, jeśli bowiem chcemy skorzystać z dobrodziejstw promieni słonecznych, najlepiej zrobić to wtedy, gdy są one najbardziej intensywne. Niestety, właśnie ten silnie zakorzeniony mit jest uważany przez lekarzy za szczególnie niebezpieczny. Nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, a wiele kobiet zawdzięcza mu bardzo groźne poparzenia słoneczne i zmiany skórne, które nie mają nic wspólnego z piękną opalenizną. Jeśli zatem opalanie ma być i bezpieczne i skuteczne, na plaży powinniśmy pojawiać się przed godziną jedenastą albo już po godzinie piętnastej. W okresie pomiędzy jedenastą i piętnastą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaszycie się w cieniu.

Reklamy

Mądrze korzystaj z kremów z filtrem

Na początku dwudziestego pierwszego wieku obalono w końcu mit mówiący o tym, że kremy z wysokim filtrem uniemożliwiają opalanie, a tym samym nie warto ich stosować. Nie oznacza to jednak, że o kremach wiemy już wszystko. Wiele osób zapomina o tym, że pierwsza warstwa kremu powinna zostać nałożona z pewnym wyprzedzeniem, najlepiej na pół godziny przed pojawieniem się na plażę, w innym przypadku bowiem ochrona przed niebezpiecznym promieniowaniem będzie niedoskonała. Nie wolno też zapominać o tym, że kremy, bez względu na to, co twierdzi na ten temat ich producent, powinny być nakładane natychmiast po wyjściu z wody.

Uważaj na leki

Z poparzeniami słonecznymi zmagają się jednak nawet te osoby, które rygorystycznie przestrzegają zasad bezpiecznego opalania. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że winę za taki stan rzeczy bardzo często ponoszą leki, sprawcami problemów są przy tym nawet te preparaty, które są wydawane bez recepty. Szczególną ostrożność powinni zatem zachować cukrzycy, choć niebezpieczne bywają również leki moczopędne i niektóre antybiotyki.


O autorze

Przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego chroni Beta-Karoten.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*