fot. pkm-sa.pl

Ruszyły przygotowania do prac rewitalizacyjnych „bajpasa kartuskiego”

W poniedziałek rozpoczęły się prace przygotowawcze tzw. „bajpasa kartuskiego”. Kolej kokoszkowska ma zminimalizować utrudnienia związane z modernizacją połączenia kolejowego między Kaszubami a Trójmiastem.

fot. pkm-sa.pl

W poniedziałek rozpoczęły się prace przygotowawcze na realizowanym przez PKM SA odcinku tzw. „bajpasa kartuskiego”. Dawna linia nr 234 pomiędzy Karczemkami a Kokoszkami zostanie najpierw oczyszczona z samosiejek kolidujących z przebiegiem planowanej tu linii kolejowej i przygotować w ten sposób stary nasyp kolejowy do przyszłej inwestycji. Jeszcze w lutym planowane jest także ogłoszenie przetargu na opracowanie  koncepcji „Rewitalizacji fragmentu linii kolejowej nr 234 z budową przystanku Gdańsk Karczemki wraz z budową infrastruktury towarzyszącej” zawierającej co najmniej dwa warianty realizacji inwestycji.

„Bajpas kartuski” ma być alternatywną trasą z Gdańska do Kartuz. Prowadzić będzie przez Kokoszki i Starą Piłę. Rewitalizacja dawnej kolei kokoszkowskiej związana jest z planowaną elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 linii Gdynia – Kościerzyna – Maksymilianowo. W związku z tą inwestycją, Kaszuby miałyby zostać pozbiawone połączenia kolejowego z Trójmiastem. Alternatywą ma być właśnie „bajpas kartuski”, prowadzący przez Kokoszki i Starą Piłę.

 Dzięki powstaniu tzw. „bajpasa kartuskiego” i przy odpowiednim etapowaniu przez PKP PLK prac na linii 201 mieszkańcy powiatu kartuskiego mieliby cały czas zapewnione połączenia kolejowe z Gdańskiem. W przypadku mieszkańców powiatu kościerskiego konieczne byłoby natomiast dowożenie ich komunikacją zastępczą do któregoś z przystanków kolejowych na trasie „bajpasa kartuskiego”, a nie aż do Trójmiasta.

Prace będą się składać z dwóch części: modernizacji ok. 15 km istniejącej linii Gdańsk Kokoszki – Stara Piła – Żukowo – Glincz (należącej do PKP PLK i przez nie realizowanej) oraz odbudowy niespełna 1,5 km toru na odcinku Gdańsk Kiełpinek – Gdańsk Kokoszki (realizowanej przez należącą do Samorządu Województwa Pomorskiego spółkę PKM SA przy współpracy z miastem Gdańsk).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*