Wyborcy stale zamieszkali w danej gminie, bez zameldowania na pobyt stały, wpisywani są do rejestru wyborców, jeżeli złożą w tej sprawie pisemny wniosek.
Chcąc mieć realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie, powinniśmy uczestniczyć w nadchodzących wyborach samorządowych. Niejednokrotnie jednak stale zamieszkujemy inne miejsce, niż to gdzie jesteśmy zameldowani. W tej sytuacji należy złożyć wniosek w urzędzie gminy.
Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię (imiona), imię ojca, adres zamieszkania, datę urodzenia oraz PESEL wnioskodawcy, a także należy dołączyć kserokopię dowodu tożsamości.
Często gotowe wzory takich wniosków oraz potrzebne formularze są do pobrania na stronach gmin, bądź biuletynach informacji publicznej.
Ważne jest, aby złoży taki wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem, by organ prowadzący zdążył wydać decyzję przed nadchodzącymi wyborami.
Decyzję o wpisaniu lub odmowie wpisania do rejestru wyborców otrzymać powinniśmy w terminie do trzech dni od złożenia wniosku.
Odbierając decyzję należy mieć przy sobie dokument ze zdjęciem stwierdzającym tożsamość.
Od decyzji możemy się odwołać. Należy to zrobić w terminie do trzech dni od dnia otrzymania decyzji.
Ważne! Wpisanie wyborcy do rejestru w danej gminie, automatycznie wykreśla go z listy wyborców w gminie, bądź mieście, gdzie jest zameldowany.
Najnowsze komentarze