70-lecie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach [ZDJĘCIA]

Muzeum Kaszubskie obchodziło dziś, tj. 2 czerwca swoje 70 lecie. Goście zebrali się w ogrodzie placówki, aby razem świętować ten piękny jubileusz. Zobacz zdjęcia!

70_lecie_muzeum007

Obraz 1 z 84

fot. Alicja Hinc

Muzeum powstało w 1947 r. W latach 1945-47 r. w budynku mieściło się więzenie i siedziba powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Polskiego. W 1947 roku obiekt przeznaczono na Muzeum Kaszubskie, które od 1995 r. nosi imię swojego założyciela Franciszka Tredera. Podczas uroczystości dyrektor Muzeum Kaszubskiego Barbara Kąkol przypomniała zgromadzonym sylwetkę pierwszego kustosza.

Dziś w muzeum można podziwiać rzeźby, wyroby garncarskie, instumenty ludowe i wiele innych, ciekawych eksponatów. 70 lecie muzeum przyciągnęło do placówki gości z całego powiatu, i nie tylko. Pojawili się przedstawiciele muzeów i organizacji z Trójmiasta i z Kaszub Północnych. Na jubileusz przybyli m.in.: poseł Stanisław Lamczyk, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Piotr Karczewski a także włodarze gmin powiatu kartuskiego. Imprezę otworzyła swoim występem piosenkarka Damroka. Zaśpiewała m.in: Treker i Pludra. Układ taneczny przedstawiła grupa „Słunôszka”. Otwarto też wystawę o Franciszce Majkowskiej, a w centrum kultury wyświetlono film o patronie muzeum.

Zobacz także: Aktywna Rodzina zamiast 500+. Plan Nowoczesnej

Goście nie szczędzili gratulacji pod adresem placówki, i pani dyrektor. Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński podkreślał, że Muzeum Kaszubskie odżyło w 2015 roku, gdy to Barbara Kąkol podjęła się jego prowadzenia.

Historia kaszubska jest bardzo złożona, przede wszystkim zawsze staliśmy przy Polsce. Broniliśmy tej Polski w związku z czym ta historia była rzeczywiście trudna. – rozpoczęła Barbara Kąkol. – Franciszek Treder bez żadnych środków podjął się tej misji ponieważ wiedział że Kaszubom będzie potrzebne takie miejsce które pielęgnowałoby, rozwijało i aktywizowało Kaszuby, a także popularyzowały to co najważniejsze w naszej tradycji, kulturze i tożsamości – podkreślała dyrektor placówki.

Założyciele muzeum to wspaniali ludzi, którzy oddali serce tej placówce. Dziś dzieje się tu tak bardzo dużo, że nie sposób tego wymienić. To ogromna zasługa pani dyrektor i wszystkich pracowników – zaznaczył burmistrz Kartuz. – Kartuzy są wyjątkowym miescem, nie tylko stolicą Kaszub, ale i też w tym mieście po raz pierwszy nastąpiło spotkanie założycielskie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i tu odbyło się pierwsze zebranie. Tu w tym mieście po raz pierwszy wywieszono flagę kaszubską, więc wiele tych symboli związanych z naszą małą ojczyzną jest właśnie tu, w Kartuzach. Muzeum Kaszubskie jest najstarszym muzeum kaszubskim istniejącym na naszym terenie. Niech kolejne lata służą wspaniałemu rozkwitowi – zakończył Mieczysław Gołuński.

Skomentuj: 70-lecie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*