Aktywna Rodzina zamiast 500+. Plan Nowoczesnej

O programie Nowoczesnej – Aktywna Rodzina opowiedzieli nam przedstawiciele koła z Kartuz: Alicja Steinka, Adrian Pawłowski i Krystian Gachewicz.

Aktywna Rodzina
fot. Alicja Hinc/ Aktywna Rodzina

Program Aktywna Rodzina został zaprezentowany na konwencji programowej Nowoczesnej w Warszawie 21 maja. Zdaniem Krystiana Gachewicza, członka kartuskiego koła Nowoczesnej program 500+ jest programem skrajnie niesprawiedliwym i obciążającym budżet państwa. Nowoczesna proponuje więc w zamian program Aktywna Rodzina, który skierowany jest głównie do osób pracujących.

– Program Aktywna Rodzina, jest zaprzeczeniem programu 500+. Głównie jest skierowany do osób pracujących, do rodzin, które rozliczają swój PIT. Ma to zaktywizować Polaków do pracy i wynagrodzić tych, którzy już pracują. Na obecną chwilę wynagradza tych, którzy nie pracują bo im się ta praca nie opłaca. Kolejną kwestią jest to, że na każde dziecko zostanie przyznane świadczenie 3000 zł rocznie. Jeśli ktoś ma 3 dzieci to będzie 9000 zł w skali roku w formie ulgi od podatku czyli przy rozliczaniu podatku będzie to 9000 zł dodatkowych środków. Dzięki temu będzie to realna oszczędność – zapewnił Krystian Gachewicz. – Co ważne program obejmie wszystkich Polaków, niezależnie od tego czy zarabiają minimalną krajową, obejmie też przedsiębiorców,rolników. Program Aktywna Rodzina obejmuje wszystkie dzieci, również pierwsze i rodziny niepełne – np. matki wychowujące dzieci same. Wyklucza pomoc dla najzamożniejszych osób, które przekroczą pierwszy próg podatkowy, czyli zarobią 85 528 zł , ci nie otrzymają takiego świadczenia. – dodał członek Nowoczesnej.

Obecnie z programu 500+ korzysta około 4 mln dzieci, jednak z planu Nowoczesnej mogłoby korzystać nawet 6 mln.

Według przedstawicieli Nowoczesnej ich program pozwoliłby zaoszczędzić nawet 8 mld złotych, które można by przeznaczyć na rozwój systemu socjalnego. – Oczywiście są też osoby, które nie pracują bo są niepełnosprawne, lub nie mogą się podjąć pracy ze względu na chorobę. My podejmiemy wszelkie działania by zreformować system i podjąć takie działania, aby te osoby mogły otrzymać godne pieniądze. – zaznaczył Krystian Gachewicz. – Program Aktywna Rodzina zmobilizuje ludzi zdrowych, aby iść do pracy i móc skorzystać z takich dodatkowych świadczeń.- dodał Adrian Pawłowski, członek Nowoczesnej.

Przejdź do: Gmina Żukowo nagrodzona godłem Teraz Polska [ZDJĘCIA]

Przedstawiciele Nowoczesnej zwrócili uwagę również na oszczędności administracyjne. Program Aktywna Rodzina byłby prowadzony przez Urząd Skarbowy przy rozliczaniu podatku, a to pozwoliłoby na zaoszczędzenie 1 mld złotych, który jest obecnie pochłaniany przez administrację związaną z programem 500+.

– Znam rodziny, gdzie jest 13 dzieci i rodzice nie pracują bo mają 6000 zł z racji programu 500+. To jest patologia i nie powinno to tak wyglądać. W momencie kiedy coraz więcej osób będzie się dezaktywowało zawodowo to będziemy mieli problem z napędzeniem gospodarki. Dodatkowo przy programie Aktywna Rodzina nie będzie problemu z oczekiwaniem na wypłatę tego świadczenia. Będzie ona przyznawana na podstawie zeszłorocznego rozliczenia podatkowego. – zaznaczył Krystian Gachewicz.

Skomentuj: Aktywna Rodzina zamiast 500+. Plan Nowoczesnej

Jeden Komentarz

  1. Ciekaw jestem, czy gdyby PiS nie wprowadził 500+ to PO lub .Nowoczesna podjęłyby się jakichkolwiek działań w takim kierunku aby proponować jakiś system socjalny? Jakby PO lub .N wygrały wybory, nie mielibyśmy nic, a straty z budżetu Państwa na to – nic, nie byłyby mniejsze niż obecnie generuje 500+
    Jest to najzwyklejsze mydlenie oczu.. PLL LOT były nierentowne za czasów PO, nagle zmiana rządzących i zaczęły przynosić dochody… itp.. itd… Każdy ma coś za uszami i PiS, PO, .N i inne, ale takie mówienie teraz co byśmy, gdybyśmy… nie ma już sensu…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*