2. Bieg Arasmusa: w niedzielę moc atrakcji w Kiełpinie [ZDJĘCIA]

Już w najbliższą niedzielę wystartuje 2. edycja Biegu Arasmusa. Kiełpino po raz drugi przywita setki biegaczy z różnych rejonów Pomorza, Kujaw, a nawet całego kraju. Łącznie w Biegu Arasmusa wystartuje ponad 1,5 tysiąca zawodników w tym aż 700 w bieg głównym na dystansie 5 kilometrów!

fot. mat. organizatora

 Wszystkie listy startowe zostały zamknięte z powodu wyczerpania limitów. Ku zadowoleniu organizatorów czyli Akademii Biegowej Kiełpino, Stowarzyszeniu Kiełpie oraz Parafi pw. Św. Michała Archanioła w Kiełpinie i Sołectwa Kiełpino zapowiada się więc jedna z największych imprez sportowych, biegowych na Kaszubach i całym Pomorzu! Zawody rozrywane są ku pamięci zasłużonego rektora kiełpińskiej parafii, jakim był patron biegu ks. Antoniego Arasmusa. Głównymi partnerami instytucjonalnymi są gmina Kartuzy i powiat kartuski.

Zobacz też: Prime Food Triathlon Przechlewo 2017: słońce, kibice i endorfiny [WYNIKI, ZDJĘCIA]

Start imprezy w najbliższą niedzielę 17 września o godz. 13:30 oficjalnym otwarciem, po którym nastąpi rywalizacja i biegowa zabawa dzieci. Biuro zawodów czynne od godz. 10:00 w budynku na terenie miasteczka biegowego przy stadionie na ul. Długiej 78A w Kiełpinie.

– To wręcz niespotykane by tak mała miejscowość mogła poszczycić się taką frekwencją więc już teraz składamy podziękowania naszym partnerom, sponsorom, ambasadorom i wszystkim zaangażowanym w organizację biegu – Karol Nowakowski, dyrektor imprezy. – To projekt wyjątkowy, tak jak sam ksiądz Arasmus, który oddał całe swoje życie oddał innym ludziom, stąd cieszymy się, że jego postać i jego zasługi wychodzą poza naszą gminę. Ponadto bardzo zależy nam by zawodnicy poczuli w Kiełpinie właśnie ten wyjątkowy klimat kaszubskiej gościnności i wyjechali z mnóstwem pozytywnych wrażeń. Spędźcie z nami ten dzień aktywnie. Mieszkańców zachęcamy do gorącego kibicowania biegaczom, którzy odwiedzą gminę Kartuzy przybywając z różnych zakątków Polski – dodaje organizator imprezy.

2. Bieg Arasmusa: elita i nagrody

Bieg główny, z atestem PZLA zgromadzi przede wszystkim biegaczy amatorów, ale także tych, którzy w swojej karierze walczą z najlepszymi na świecie, Europie czy w naszym kraju. Elitę biegu mężczyzn otwiera Tomasz Grycko, utytułowany, tegoroczny mistrz Polski, właśnie na dystansie 5 kilometrów z doskonałym rekordem życiowym – 14:15! Plany nowo kreowanemu mistrzowi Polski, będą starali się pokrzyżować Andrzej Rogiewicz, wielokrotny medalistka krajowego czempionatu na dystansach przełajowych i stadionowych w kategoriach juniorskich i młodzieżowych oraz dwaj żukowianie – Marek Kowalski i Łukasz Kujawski. Wspomniana czwórka w swoim dorobku ma razem kilkadziesiąt medali mistrzostw Polski na różnych dystansach. Byli też uczestnikami mistrzostw Europy i świata w biegach przełajowych. Kowalski i Kujawski rok temu zajmowali miejsca kolejno drugie i trzecie na „Arasmusie”.

fot. mat. organizatora

Wśród pań na starcie kiełpinianka Dominika Nowakowska, wielokrotna mistrzyni Polski na 5km, 10km, finalistka mistrzostw Świata, z rekordem życiowym z ulicy z 2013 roku 15:50, ubiegłoroczna zwyciężczyni, która wznowiła trening po ponad 2 miesięcznej przerwie i zapowiada spokojny bieg jako etap powrotu do systematycznych treningów. W gronie faworytek wymienia się przede wszystkim Ewelinę Paprocką, aktualnie jedną z czołowych pomorskich biegaczek długodystansowych oraz Beatę Lupę, ubiegłoroczną trzecią zawodniczkę biegu Arasmusa z rekordem życiowym na poziomie 17:30. Liczymy także na niespodzianki.

Zawodnicy z czołówki powalczą o premie finansowe – 700 zł za I mce, 600 zł – II mce, 500 zł – III mce oraz odpowiednio 400-200 zł za miejsca IV-VI. Ponadto za znakomite wyniki, rekord trasy oraz klasyfikację najszybszych polaków przygotowano atrakcyjne bonusy. Warto zaznaczyć, że łączna pula nagród finansowych to 9 tyś. złotych i drugie tyle w postaci nagród rzeczowych, które powędrują do zawodników w kategoriach wiekowych, losowaniu i kategoriach dodatkowych! W klasyfikacjach wiekowych za miejsca 1-3 biegacze otrzymają statuetki i upominki. Po raz drugi rozegrane zostaną mistrzostwa powiatu kartuskiego, mistrzostwa Akademii Biegowej Kiełpina i Kartuz. Statuetki otrzymają najszybsi debiutanci, najstarszy i najmłodszy zawodnik. Nagrody trafią w ręce nie tylko tych najlepszych. Każdy ma szansę zdobyć jedną z kilkunastu atrakcyjnych nagród w losowaniu: weekend dla pary w hotelu Astor w Jastrzębiej Górze, pobyty weekendowe w Agroturystyce u Rychertów w Kiełpinie czy w Hotelu pod Orłem w Kartuzach, a także telewizor 32 cale i wiele innych nagród.

Bieg rodzinny – RUN AND FUN 1km – zapisy na miejscu

Już od godziny 10:00 rozpoczniemy weryfikację zawodników i wydawanie numerów startowych. Ci, którzy nie zapisali się na bieg główny, będą mieli okazję wystartować wspólnie z innymi członami swojej rodziny w prozdrowotnym happeningu dla rodzin – biegu run and fun na dystansie 1 km. Przygotowanych zostało aż 400 miejsc, a główną ideą jest promocja prozdrowotnych nawyków wśród wszystkich, bez względu na wiek. Dla uczestników na mecie będą czekały medale, dodatkowe upominki i napoje od firmy Hellena oraz losowanie nagród.

Zobacz też: Bieg Arasmusa na 775-lecie Kiełpina

2. Bieg Arasmusa: trasa

To jedna z niewielu „piątek” na całym Pomorzu z atestem PZLA i jedna z szybszych tras. Trasa wiedzie drogą powiatową, główną ulicą Kiełpina – ul. Długą, na półmetku następuje nawrót i powrót na stadion. Trasa jest oceniana przez zawodników jako szybka, co potwierdzają liczne rekordy i wartościowe wyniki sprzed roku.

Jednocześnie informujemy o utrudnienia w ruchu na drodze powiatowej w Kiełpinie na ul. Długiej od wysokości stadionu sportowego (Długa 78) do Bernardówki (skrzyżowania na trasie Somonino-Kartuzy). Utrudnienia i wstrzymanie ruchu z przerwami nastąpi w godzinach od 14:50 – 15:15 oraz 15:30 – 17:00. Poza tym prosimy kierowców o szczególną ostrożność w pobliżu stadionu od momentu rozpoczęcia imprezy aż do zakończenia z uwagi na poruszanie się zawodników poboczem drogi z parkingów na miejsce imprezy.

fot. mat. organizatora

2. Bieg Arasmusa: Biegamy dla Róży!

2. Bieg Arasmusa w Kiełpinie ma charakter charytatywny. Każde 3 zł z opłaty startowej w biegu głównym będzie przeznaczone dla Róży Herbasz z Kartuz, u której w tym roku zdiagnozowano złośliwego guza mózgu z przeznaczeniem na kosztowne leczenie i rehabilitację. Będzie można także przekazać datki w dniu wydarzenia do specjalnej puszki. Już teraz dzięki startującym zawodnikom wiemy, że uda się przekazać na ten cel 2400 zł, a może i więcej dzięki hojności uczestników w dniu wydarzenia!

Wsparcie organizacyjne zapewni zastęp harcerzy z Kiełpina i Kartuz, Okręg Piłsudczyków z Kiełpina oraz oczywiście strażacy i liczne grono wolontariuszy, którzy będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem biegu.

2. Bieg Arasmusa, zobacz program!

10:00 – 15:30 – biuro zawodów

13:30 – OFICJALNE OTWARCIE BIEGU 
13:35 – START BIEGÓW DZIECIĘCYCH
14:30 – DEKORACJA BIEGÓW DZIECIĘCYCH
15:00 – BIEG RODZINNY 1km – zapisy na miejscu – 400 miejsc!
16:00 – START BIEGU GŁÓWNEGO 5km 
16:03 – START MARSZU NW 5km 
17:00 – DEKORACJA I LOSOWANIE NAGRÓD
13:00 – 18:00 – LICZNE ATRAKCJE DLA DZIECI, strefa cateringowa.

2. Bieg Arasmusa Kibice potrzebni

Zapraszamy wszystkich sympatyków sportu w niedzielne popołudnie do kibicowania zawodnikom – swoim lokalnym faworytom, znajomym i rodzinie. Z pewnością emocji sportowych, także na tym najwyższym poziomie, nie zabraknie. Mali i duzi uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych atrakcji: dmuchańca, fotobudki, wielkich gier tematycznych, stanowiska tematycznego Kaszubskiego Paru Krajobrazowego, a także atrakcji przedszkola Aniołek z Kiełpina – malowania twarzy, warsztatów plecenia koralików, skręcanych baloników. Po raz pierwszy zapraszamy do punktu kibicowania, który specjalnie będzie przygotowany na trasie w okolicach 2 i 3 kilometra na placu przy Przedszkolu Aniołek.

Skomentuj: 2. Bieg Arasmusa: w niedzielę moc atrakcji w Kiełpinie [ZDJĘCIA]

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*