„Miał dar tworzenia przyjaznej aury w szkole” – Zmarł Bonifacy Szymczak

„Miał dar tworzenia przyjaznej aury w szkole” – Zmarł Bonifacy Szymczak

W wieku 90 lat odszedł pedagog i wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach.

Postać Bonifacego Szymczaka silnie zapisała się na kartach historii Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Pracę nauczyciela historii rozpoczął w roku 1972. Stanowisko dyrektora objął w styczniu 1983 roku. Zaraz po objęciu funkcji dyrektorskiej, rozpoczął starania o uzyskanie środków i pozwoleń na budowę nowej szkoły. Efekty jego żelaznej woli i uporu można było zaobserwować już w czerwcu tego samego roku, gdy rozpoczęła się budowa. Kolejne części szkoły zostały przekazane do użytku w latach 1984-1990. Nowy budynek stworzył lepsze warunki pracy dydaktycznej.

W czasie sprawowania funkcji dyrektorskiej przez Bonifacego Szymczaka ZSZiO w Kartuzach otrzymało imię I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte oraz szkolny sztandar. Rok po nadaniu patronatu szkole, 7 maja został ogłoszony świętem „Wzgórza”.

Reklamy

Bonifacy Szymczak funkcję dyrektora przestał pełnić w 1992 roku. Mimo to pozostał w placówce, jak nauczyciel historii oraz psychologii pracy aż do roku 2008. Wciąż jednak aktywnie współpracował ze szkołą. Z okazji 50-lecia istnienia ZSZiO, z inicjatywy Bonifacego Szymczaka oraz dzięki jego staraniom opracowana została wydana monografia „Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w kartuzach 1951-2002”. Otrzymali ją w prezencie wszyscy obecni na uroczystości absolwenci.

Przez cały czas obecny był w życiu szkoły. Pojawiał się na systematycznie organizowanych spotkaniach. Po raz ostatni pojawił się na nim w listopadzie ubiegłego roku.

– Zawsze wykazywał się zaangażowaniem w rozwój szkoły, troskę o wysoki poziom edukacji i wychowania – wspomina obecna dyrektor szkoły, Grażyna Maczulis. – Jedną z jego cech, o której dowiedziałam się już od emerytowanych nauczycieli była życzliwość i gotowość niesienia pomocy. Dyskretnie troszczył się o wszystkich nauczycieli, wspierał tych, którzy potrzebowali rady lub konkretnej pomocy. Miał dar tworzenia przyjaznej aury w szkole.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 30 marca o godz. 11.30 na Cmentarzu Witomino w Gdyni. W ostatniej drodze towarzyszyć mu będzie delegacja ZSZiO oraz poczet sztandarowy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*