Żukowo. Mariola Zmudzińska: „Mieszkańcy muszą być pewni, że ich przedstawiciele w radzie kierować się będą przejrzystymi zasadami…”

Żukowo. Mariola Zmudzińska: „Mieszkańcy muszą być pewni, że ich przedstawiciele w radzie kierować się będą przejrzystymi zasadami…”

„Taki kodeks pomoże wprowadzić lub umocnić należyte standardy w pracy radnych na rzecz mieszkańców gminy” – twierdzi żukowska radna Mariola Zmudzińska, która jako przewodnicząca klubu KWW Nasza Gmina Żukowo nie ustaje w walce o kodeks etyki radnych. Czy tym razem będzie mogła liczyć na poparcie pozostałych rajców?

Sprawa kodeksu etyki radnych ma swój początek w 2019 roku, kiedy to zlecenie na dostawę ulicowskazów dla Spółki Komunalnej Żukowo wygrała firma, należąca do jednego z żukowskich rajców. Pojawiły się wątpliwości, czy zgodne z prawem jest to, aby radny realizował prace dla spółki, należącej do gminy.

-Niedopuszczalnym jest, aby radny, do tego przewodniczący Komisji Komunalnej Rady Miejskiej w Żukowie otrzymałby zlecenia, prace do wykonania, które opłaca spółka komunalna – mówi radna Mariola Zmudzińska. – Dodam, że jest radnym drugiej kadencji. Wnioskowaliśmy o jego odwołanie z funkcji przewodniczącego Komisji Komunalnej RM w Żukowie. Niestety, przegraliśmy tę batalię w radzie, gdyż większość radnych uznała, że to żadne przewinienie.

Reklamy

Mariola Zmudzińska podkreśla, że tego rodzaju zachowania są nieetyczne i najwyraźniej trzeba pewne kwestie uporządkować. Również mieszkańcy gminy muszą być pewni, iż ich przedstawiciele w RM w Żukowie kierować się będą przejrzystymi zasadami, a ich działania będą transparentne. Stąd wziął się pomysł utworzenia kodeksu etyki radnych, który ma m. in. uszczegółowić i wyjaśnić kwestie, dotyczące praw i obowiązków radnych.

-„Dbając o przyszłość Mieszkańców, jak i właściwe standardy pracy i zachowania Radnych oraz lepszą współpracę, w lutym 2020 roku złożyłam Wniosek do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żukowie o stworzenie, a tym samym wspólne wypracowanie Kodeksu Etyki Radnych Rady Miejskiej w Żukowie” – czytamy w Facebookowym poście M. Zmudzińskiej. – „Niestety nic się nie wydarzyło i Kodeks jw. nie powstał.”

Niedawno więc Klub Radnych KWW Nasza Gmina Żukowo ponownie złożył wniosek do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żukowie o wspólne wypracowanie kodeksu etyki radnych Rady Miejskiej w Żukowie.

-„Jesteśmy przekonani, iż taki Kodeks, pomoże wprowadzić lub umocnić, należyte standardy w pracy Radnych na rzecz Mieszkańców Gminy Żukowo” – czytamy dalej w informacji na Facebooku. – „Liczymy, że tym razem nasza prośba zostanie pozytywnie rozpatrzona, a Wniosek ten spotka się z pozytywnym podejściem Przewodniczącego Rady oraz znajdzie poparcie u wszystkich Radnych.”

 

Autor fotografii: Wojtek Jakubowski

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*