fot. Gdański Ogród Zoologiczny

W ZOO w Gdańsku na świat przyszły cztery lwiątka [WIDEO]

W ZOO w Gdańsku na świat przyszły cztery lwiątka: trzy samce i jedna samica. Maluchy to potomstwo lwa Arco i lwicy Tschibindy.

fot. Gdański Ogród Zoologiczny

Lwiątka urodziły się pod koniec 2017 roku. Lwica Tschibinda dzielnie zniosła poród i bez problemu zaakceptowała młode, którymi się teraz samodzielnie opiekuje. Lwiątka piją mleko matki. Na razie są oddzielone od stada, co gwarantuje bezpieczne dorastanie maluchów.

Zobacz też: Gdynia będzie gospodarzem mistrzostw świata w półmaratonie w 2020 roku

– Każde narodziny to dobra wiadomość dla ogrodu zoologicznego – mówi  Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo  – Szczególnie w Gdańsku, gdzie lwy mają znakomite warunki do życia i rozrodu kolejne młode są wielką radością i sukcesem hodowlanym – dodaje dyrektor.

Reklamy

Obecnie gdańskie stado liczy 10 osobników: pięć samców i pięć samic. Najmłodszy przychówek nie ma jeszcze imion, pozostałe lwy to: Arco, Aion (samce),  Berghi, Tschibinda, Tola, Freja (samice).

wideo: Gdański Ogród Zoologiczny

Lwy w gdańskim zoo zamieszkały w roku 2013. Samiec Arco przyjechał z Zoo w Lizbonie w Portugalii, a samice z Francji. Lwia rodzina doczekała się już licznego potomstwa. Zwiedzający mogą lwią rodzinę obserwować na dużym wybiegu przez lunety.

Lew angolski (Panthera leo bleyenberghi) zamieszkuje południowo-zachodnią Afrykę. Podobnie jak inne podgatunki lwów, poluje głównie na duże zwierzęta, takie jak zebry, gnu, antylopy czy guźce. Odmiennie od innych przedstawicieli kotowatych, lwy są zwierzętami społecznymi. Żyją w stadach liczących do 30 osobników. Tylko nieliczne samce żyją samotnie. Dominujący w stadzie samiec odpowiedzialny jest za nadzór i obronę swego terytorium. Polują głównie samice, stosując taktykę zespołową. Większość czasu w ciągu doby, nawet do 20 godzin, zwierzęta te przeznaczają na odpoczynek.

Lwice osiągają dojrzałość płciową w wieku 4 lat, samce w wieku 5 lat. Po ciąży trwającej około 110 dni samica rodzi od 2 do 6 młodych. Potomstwo często jest karmione mlekiem, na przemian przez inne samice ze stada. Młode lwy stają się samodzielne w wieku 16 miesięcy.  Długość życia:  do 12 lat w naturze, do 25 lat w ogrodach zoologicznych.

Skomentuj: W ZOO w Gdańsku na świat przyszły cztery lwiątka [WIDEO]

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*