Zgłoś się do „Małego ZUSu” przez internet

Zgłoś się do „Małego ZUSu” przez internet

Zaledwie kilka minut – tyle czasu potrzeba aby zgłosić się do „Małego ZUS-u”. Wystarczy wyrejestrować się z ubezpieczenia ze starym kodem i zarejestrować z nowym, odpowiadającym tej uldze. Kod zaczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92 – w przypadku osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Aby skorzystać z „Małego ZUSu” nie trzeba odwiedzać placówki ZUS. Można to zrobić w biurze lub domu przez internet, np. korzystając z programu „Płatnik” albo „Płatnik Plus”. Sama procedura jest bardzo łatwa i nie wymaga wiele czasu. Wystarczy wyrejestrować się z ubezpieczenia ze starym kodem i zarejestrować z nowym. Osoby, które chcą skorzystać z „Małego ZUS-u” powinny to zrobić do 8 stycznia do północy.

Ulga przysługuje firmom, w których przychód w ostatnim roku kalendarzowym nie przekroczył 30. krotnosci minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 63 tys. zł. Najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe można obliczyć samodzielnie za pośrednictwem strony zus.pl. Wystarczy wybrać odpowiedni kalkulator, wpisać kwotę rocznego przychodu z tytułu prowadzonej działalności oraz liczbę dni, przez które działalność była prowadzona. Przedsiębiorcy, którzy mają problem z ustaleniem przychodu, gdyż czekają jeszcze na faktury za grudzień, a chcieli by skorzystać z „Małego ZUSu” powinni zgłosić się z nowym kodem i do końca miesiąca zweryfikować swoje zgłoszenie w oparciu o wyliczony już przychód.

Reklamy

Z ulgi skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy: w poprzednim roku kalendarzowym prowadzili działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej), w minionym roku nie rozliczali się w formie karty podatkowej i nie korzystali ze zwolnienia z VAT oraz nie będę wykonywali dla byłego pracodawcy tego, co robili dla niego jako pracownicy. Z „Małego ZUS-u” wyłączeni są Ci, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą oraz w poprzednim roku prowadzili także inną pozarolniczą działalność (np. twórcy i artyści).

Do tej pory, w woj. pomorskim blisko 5 tys. przedsiębiorców zdecydowało się na skorzystanie z ulgi.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*