W poniedziałkowe popołudnie odbył się XV Światowy Zjazd Sybiraków w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Było to okazja do wręczenia odznaczeń i wspomnień.
Zgodnie z tradycją, 17 września członkowie Rodzin Katyńskich oraz Sybiracy spotkali się na kaszubskiej ziemi by kultywować pamięć osób zesłanych na Sybir. Dzień ten jest głęboko zakorzeniony w polskiej świadomości. Dokładnie 79 lat temu, Związek Radziecki zadał Polsce cios, napadając na nią w porozumieniu z III Rzeszą.
Aby pamięć o nich nie odeszła w mrok
Uroczystości Światowego Dnia Sybiraka rozpoczęły rozpoczęto na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku. Złożono tam kwiaty pod pomnikiem Golgoty Wschodu. Druga część uroczystości miała miejsce w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Tuż po Apelu Poległych i salwie honorowej, miała miejsce Msza Święta, którą sprawował ks. arcybiskup Zbigniew Staniewicz, metropolita ryski. Następnie zgromadzeni Sybiracy, Rodziny Katyńskie, goście oraz młodzież przenieśli się do pobliskiego amfiteatru, gdzie miał miejsce ciąg dalszy uroczystości.
Do homilii wygłoszonej przez Jego Ekscelencja, odniósł się później w swoim wystąpieniu minister Jan Józef Kasprzak, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– Polska była pierwszym krajem w Europie, który powiedział stanowcze „nie” dwóm totalitaryzmom, największym jakie wydała ludzkość. Polska była pierwsza, która zdiagnozowała czym są te dwa ustroje, te dwa totalitaryzmy – mówił Jan Józef Kasprzak. – Dziś ksiądz arcybiskup w homilii powiedział bardzo słusznie. Dramatem jest to, kiedy w odpowiednim momencie nie postawi się tamy złu. Polska dwukrotnie w XX wieku stawiała tamę imperializmom i totalitaryzmom. Niestety była w tym osamotniona i zapłaciła za to nie tylko Polska, ale Europa i świat, cenę okrutną. Następstwem 17 września była gehenna, która dotknęła was, Sybiraków. Były cierpienia, rozpacz, krew, łzy, śmierć przeżywane na nieludzkiej ziemi, w głębi Związku Radzieckiego.
Wspomniane zostały również osoby szczególnie zaangażowane w kultywowanie pamięci o Golgocie Wschodu. Jednak przede wszystkim słowa podziękowania usłyszeli Sybiracy, przybyli na XV Światowy Zjazd Sybiraków. To dzięki nim młodzież, przybyła na uroczystości do Szymbarku, może krzewić i rozpowszechniać pamięć o okrutnych skutkach sowieckiej napaści.
– Dziękujemy, że nie straciliście tych trzech cnót, które zawsze powinny wypełniać życie każdego człowieka. Nawet tam, daleko od Ojczyzny, nie straciliście wiary w to, że Polska będzie wolna, że się odrodzi. Że nie straciliście nadziei, że tak się stanie, choć Bolszewicy czynili wszystko, aby tę nadzieję w was stłamsić. Dziękujemy wam też za to, że nie straciliście nigdy miłości do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. Dziękujemy wam, że przechowaliście wiarę, nadzieję i miłość i że teraz działając w wolnej Polsce, nadal jesteście wierni tym trzem cnotom – mówił Jan Józef Kasprzyk.
W uznaniu szczególnych zasług w szerzeniu wiedzy o walkach niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju Medalem „Pro Bono Poloniae” odznaczony został Kordian Borejko. Medalem „Pro Patria” została odznaczona Lidia Czapiewska, u której z kolei doceniono zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o wolność Ojczyzny.
W czasie dalszych uroczystości wręczono odznaczenia Sybiraków i nagrody „Bursztynowe drzewo”. Następnie odbył się premierowy pokaz filmu „Różaniec z chleba” w reżyserii Grażyny Górniak. Uroczystością towarzyszył występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Najnowsze komentarze