Fot.: facebook.com/muzeumwojskowe/

„Wyzwolenie Redy” z ekipą z Borkowa [ZDJĘCIA]

Wyzwolenie Redy, impreza dla miłośników militariów, odbyła się z udziałem między innymi ekipy z Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych z Borkowa. Zobacz zdjęcia!

wyzwolenie_redy_001

Zdjęcie 1 z 5

Fot.: facebook.com/muzeumwojskowe/

„Wyzwolenie Redy” dla miłośników historii i militariów, czyli intermedialna ekspozycja połączona z prelekcjami, pokazem filmów i grami historycznymi, odbyła się w miniony weekend w Zespole Szkół nr 1 w Redzie. 

Zobacz też: Kartuski Bieg Żołnierzy Wyklętych w Kiełpinie [ZDJĘCIA]

Impreza jednak nie tylko wyzwoleniu Redy spod okupacji hitlerowskiej była poświęcona.  Organizatorzy postanowili przybliżyć zwiedzającym ekspozycję wiedzę historyczną, poczynając od wydarzeń z 1939 roku. W przygotowanie wystawy zaangażowali się miłośnicy militariów oraz grupy rekonstrukcyjne.

 

I tak SRH FORT  prezentowało lądową obrona wybrzeża  w 1939 roku – 1 Morski Pułk Strzelców, formacje niemieckie WH i SS.  Z kolei Stowarzyszenie TENDRZAK  przedstawiło sylwetki kolejarzy z lat 1920-1945, a GR TGRH – sylwetki czerwonoarmistów oraz 1 i 2 Armię Ludowego Wojska Polskiego. Natomiast MD LOT  odpowiedzialne było za przygotowanie sylwetek polskich lotników marynarzy z Pucka, a GRH Tobie Polsko – za sylwetki polskich żołnierzy na Zachodzie.

Ekipa z borkowskiego muzeum pokazała w Redzie jeepa oraz kilka pamiątek związanych z 1 Dywizją Pancerną oraz 2 Korpusem Polskim.

W Redzie obecne były również Muzeum Ziemi Kaszubskiej i Sprzętów Militarnych, GRH Kampfgruppe „Edelweiss”, oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Reklamy

Wyzwolenie Redy – zapowiedź wideo:

Skomentuj: Wyzwolenie Redy z ekipą z Borkowa [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*