Chmielno – najlepsze miejsce do spędzania wakacji? Rozmowa z Edytą Klasa i Michałem Melibrudą

Chmielno – najlepsze miejsce do spędzania wakacji? Rozmowa z Edytą Klasa i Michałem Melibrudą

W ankiecie zKaszub.info to Gmina Chmielno okazała się najlepszą w powiecie kartuskim do spędzania wakacji. Co jest kluczem do sukcesu? Jak wypoczywać można w gminie Chmielno? Rozmawiamy z Wójtem Gminy Chmielno Michałem Melibrudą i Dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie Edytą Klasa.

Gmina Chmielno zajęła pierwsze miejsce w ankiecie naszego portalu na gminę, w której można najlepiej spędzić wakacje. Co jest kluczem do sukcesu ?

Michał Melibruda: Piękno gminy i otoczenie. W kwestii turystyki gmina idzie do przodu. Z pewnością zmienia się na lepsze, ale tak naprawdę w tej kadencji jeszcze za dużo nie zrobiliśmy. Mimo to, są takie efekty.

Edyta Klasa: Tutaj chyba duże znaczenie mają ośrodki turystyczne, które prężnie u nas działają. Jest ich bardzo dużo. Ludzie tutaj chętnie spędzają wakacje.

Reklamy

Michał Melibruda: Rzeczywiście, bazę noclegową mamy całkiem przyzwoitą. Są to głównie ośrodki i prywatne kwatery agroturystyczne. Sądzę, że przydałby nam się jeszcze hotel. Przynajmniej czterogwiazdkowy, może z jakimiś usługami towarzyszącymi, ale niewątpliwe baza jest rozbudowana na tą chwilę bardzo przyzwoicie. Pozostaje nam dokładanie atrakcji turystycznych. Mamy w głowie kilka pomysłów i będziemy starali się je realizować.

Byliśmy na Festiwalu Truskawki Kaszubskiej, gdzie frekwencja dopisała. Jednym z elementów tego „klucza do sukcesu” jest organizowanie wydarzeń tematycznych?

Edyta Klasa: To prawda, ulubionymi odbiorcami imprez tematycznych są turyści. Nie tylko truskawka, tabaka, ale też imprezy sportowe, które tutaj się odbywają. To one przyciągają gości, a jak już ktoś tutaj przyjedzie to najczęściej wyjeżdża zachwycony otoczeniem i gościnnością mieszkańców. No i wraca do Chmielna. Druga rzecz to tradycje letniskowe Chmielna. Turyści przyjeżdżają do nas już od ponad 120 lat. Baza turystyczna jest bardzo rozwinięta. Obiektów noclegowych jest około 80. Do tego wypożyczalnie, infrastruktura, którą gmina zapewnia, czy kąpielisko. Tego oczekują turyści i gmina Chmielno im to oferuje.

Turysta przyjeżdża do gminy Chmielno… Może skorzystać z jezior, lasów. Co dokładnie można robić w gminie Chmielno?

Michał Melibruda: Według moich obserwacji, turyści odwiedzający naszą gminę są nastawieni przede wszystkim na kontakt z naturą i my im to umożliwiamy. Za pośrednictwem wód, lasów, pięknych wzgórz. Godne polecenia są z pewnością sporty wodne. Poprzedni wójt solidnie przygotował program przystanków kajakowych, wpisując nas w szerszy program realizowany przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku. Tym samym mamy bardzo dobre warunki dla aktywnego wypoczynku w kajakach. Są też świetne warunki do żeglarstwa. Osoby korzystające z baz agroturystycznych mogą także liczyć na szereg imprez i atrakcji przygotowywanych przez Gminę oraz właścicieli ośrodków wypoczynkowych.

Osoba, która jest pasjonatem rowerów, biegania, czy nordic walking znajdzie tutaj miejsce dla siebie ?

Michał Melibruda: Zdecydowanie tak.

Turysta znajdzie coś dla siebie, znajdzie coś ciekawego, ale czy mieszkaniec też jest zainteresowany taką ofertą wydarzeń ściśle tematyczną?

Michał Melibruda: Myślę, że tak. Tutaj duży ukłon w stronę pani Edyty Klasa, która stara się pogodzić te dwie grupy ludzi. Imprezy są przygotowywane z myślą zarówno o mieszkańcach, jak i turystach. Trudno byłoby nam myśleć tylko o turystach i działać wbrew potrzebom mieszkańców. Sądząc po strukturze osób odwiedzających imprezy w tym roku, jest wyważenie między turystami, a mieszkańcami. Festiwal Truskawki Kaszubskiej, był w tym roku zdecydowanym strzałem w dziesiątkę. Pobity został nie tylko rekord w gotowaniu konfitury, ale też frekwencji. Niektórzy mieszkańcy mogli być niezadowoleni z ilości pojazdów, które pojawiły się w Chmielnie, ale dla nas jest to doskonały papierek lakmusowy mówiący o tym, że trzeba iść w tą stronę, rozwijać tą formułę imprezy, ale oczywiście pomyśleć na przyszłość o organizacji ruchu i dodatkowych miejscach do parkowania.

Edyta Klasa: Jeżeli chodzi o imprezy adresowane do mieszkańców, to u nas w ostatnim czasie jest tendencja do organizowania imprez lokalnych w sołectwach i te są typowo ukierunkowane na mieszkańców. Gmina Chmielno jako pierwsza z gmin wiejskich powiatu kartuskiego wprowadziła fundusz sołecki. To tam mieszkańcy oczekują integracji w sołectwie. Część środków przeznaczają na realizację lokalnych imprez. W Maksie, czy już od 10 lat w Miechucinie. Odbyły się także w Garczu, Kożyczkowie, Cieszeniu… Oddaliśmy w pewien sposób inicjatywę w ręce mieszkańców, bo to mieszkańcy decydują kiedy i w ramach jakiego budżetu, jakie atrakcje będą przewidziane i do kogo też adresują wydarzenie. Dla przykładu piknik, który odbył się w Zaworach był adresowany głównie do dzieci i odbył się w Dzień Dziecka.

Michał Melibruda: Sezon wakacyjny to czas, w którym mieszkańcy naszej gminy ciężko pracują. To w większości branża turystyczna i rolnictwo. Najbliższą imprezę adresowaną głównie do mieszkańców będą Dożynki Gminno-Parafialne, które odbędą się 18 sierpnia.

Jeśli pogoda nie dopisze to też jest co robić. Mamy chociaż by Kino za Rogiem w Chmielnie…

Edyta Klasa: Wyraźnie zauważyliśmy, że to jest alternatywa na deszczowe dni wakacyjne. Dzisiaj mieliśmy pełne obłożenie o godzinie 11:00, a już o godzinie 14:00 kolejny seans na życzenie.

Atrakcje turystyczne nie powstają jedynie od Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji ale też od stowarzyszeń, które działają m.in. warsztaty wrotkarskie…

Michał Melibruda: Konkursem dla organizacji pozarządowych staramy się wspierać ilość wydarzeń i atrakcji dla turystów. Działamy w ramach skromnego budżetu, ale działamy wielotorowo. Wspieramy zarówno kulturę, pomoc mieszkańcom gminy, ale i sport. Z tych środków finansujemy m.in. regaty żeglarskie.

W ostatniej relacji o Festiwalu Truskawki Kaszubskiej napomknęliśmy o tym, że Chmielno zawsze słynęło jako stolica tabaki kaszubskiej, ale od pewnego czasu można powiedzieć, że jest to też stolica truskawki kaszubskiej?

Edyta Klasa: I truskawki i rodnej mowy i tabaki i sielawy (śmiech). Moglibyśmy wymieniać. Jest to bogactwo gminy Chmielno i to też przyciąga turystów.

Jest to chyba gmina, która nie tyle co się nie wstydzi, ale tą kaszubszczyzna aż emanuje. To jest bardzo przyciągające dla turystów.

Edyta Klasa: Powiedzmy chociażby o Weselu Kaszubskim, które jest inscenizacją tradycyjnie wystawianą przez Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie” w wakacje w domu kultury. Zawsze mamy pełną salę. To wydarzenie bardzo przyciąga ludzi. Kolejny magnez którym przyciągamy turystów to żywy folklor, żywa kultura kaszubska.

Michał Melibruda: W sytuacji, kiedy część gmin powiatu kartuskiego ma problem, polegający na tym że rodzice nie widzą potrzeby wysyłania dzieci na język kaszubski, to u nas mamy odwrotnie i staramy się ilość osób uczęszczających na język kaszubski zwiększać, a także zarażać turystów kaszubszczyzną.

Po nadaniu kinu imienia Zbigniewa Cybulskiego, jego „chmieleńska sława” z pewnością wzrosła?

Edyta Klasa: Dlatego to eksponujemy, na przykład poprzez inscenizację, która odbyła się w 55. rocznicę jego wesela w Chmielnie. W 2015 roku zespół „Chmielanie” przy dawnej Józefince wystawił wesele kaszubskie z elementami wesela Cybulskiego i Elżbiety Chwalibóg. To też było wydarzeniem, które w eter poniosło pieśń o weselu z 1960 roku.

W przyszłym roku 800-lecie Chmielna. Wydarzenie które na pewno będzie uczczone w niezwykły sposób.

Michał Melibruda: Staramy się już wybiegać myślami w przyszłość. W tym celu powołaliśmy 15-osobową komisję. Jesteśmy po pierwszym spotkaniu, po burzy mózgów. Budujemy plan działania na przyszły rok. W tej chwili kształt uroczystości jeszcze ostatecznie nie został opracowany, więc szczegółów niestety nie jestem w stanie Państwu zdradzić. Mogę natomiast powiedzieć, że postaramy się hucznie uczcić obchody 800-lecia Chmielna. Osobiście jestem za taką formułą żeby obchody składały się z trzech albo czterech weekendów tematycznych poświęconych sportowi, kulturze, historii z których ten związany z kulturą będzie punktem kulminacyjnym obchodów. Nad kształtem cały czas pracujemy ale ja już teraz serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Gminy Chmielno, Powiatu Kartuskiego, Województwa Pomorskiego a także wszystkie osoby planujące w przyszłym roku pobyt na pięknych Kaszubach!

Dziękuję za rozmowę.

2 komentarze

  1. Szczycą się Chmielnem a tam nawet porządnego placu zabaw nie ma na turystów co w sąsiednich gminach sa nawet po kilka !!!

  2. Tak się chwalą Chmielnem a nawet porządnego placu nie ma !!! Gdzie inne gminy maja i to po kilka.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*