Na początku października ruszyła II edycja akcji Fundacji „Wiem, czym oddycham”. Dzięki niej na terenie całej Polski zostanie zamontowane 100 czujników jakości powietrza. Obecnie w tym gronie znajdują się lokalizacje z Sierakowic i Lnisk. Głosowanie zakończy się 5 grudnia.
Tylko do 5 grudnia możemy zagłosować w Sierakowice i Lniska – które znajdują się w pierwszej setce – w konkursie Fundacji Aviva. II edycja akcji „Wiem, czym oddycham” to cykl działań, które mają nam uświadomić, jaki wpływ na nasze zdrowie i życie ma zanieczyszczone powietrze i jak mu przeciwdziałać. Poznajcie szczegóły wszystkich tegorocznych aktywności.
Sierakowice i Lnisk z szansą na czujniki powietrza
Akcja kierowana jest do lokalnych społeczności i ich mieszkańców, którzy chcą na bieżąco monitorować stan jakości powietrza w swojej okolicy. W ramach konkursu zostanie uzupełniona ogólnopolska sieć czujników monitorujących powietrze. Stworzenie takiej sieci to krok do walki ze smogiem i edukacji w zakresie zanieczyszczenia środowiska.
Zewnętrzny czujnik pomiaru jakości powietrza zostanie zamontowany w 100 lokalizacjach, które zdobędą najwięcej głosów. Mogą to być m. in. szkoły, przedszkola, świetlice, urzędy, ale także budynki prywatne.
Z terenu naszego powiatu, w tej chwili w pierwszej setce znajdują się dwie lokalizacje: z Sierakowic i Lnisk. Kluczowa jest jednak kwestia zachęcenia do oddania głosu na te miejsca, jak największej liczby głosów. Dokonać tego można na stronie akcji „Wiem, czym oddycham”, a także obserwować tam ranking.
O potrzebie kontroli i przeciwdziałaniu efektom smogu, mówił w wywiadzie m.in. Mirosław Kuczkowski – Przewodniczący Rady Gminy Sierakowice.
– Sądzę, że ważną kwestią jest ekologia. Przed nami jesień, potem zima, a wtedy – zwłaszcza w Sierakowicach – nie ma czym oddychać, powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Należałoby wprowadzić zmianę systemu ogrzewania – wyjaśniał M. Kuczkowski.
Na szerszą perspektywę walki ze smogiem, dotyczącą całego województwa wspominał również kandydat na radnego Sejmiku Wojewódzkiego, Jacek Słupecki. Zauważył, że temat zanieczyszczenia powietrza często nie jest w ogólne poruszany.
– W Kartuzach nie jest to akurat bardzo duży problem, choć jeżdżąc do niektórych miejscowości widzimy i czujemy czym ludzie palą. Problem natomiast najłatwiej dostrzec w okresie zimowym, jadąc chociażby do Kościerzyny – mówił Jacek Słupecki.
Głosowanie zakończy się 5 grudnia. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni dzień później, tj. 6 grudnia.
W ciągu pierwszej edycji konkursu zamontowano w różnych lokalizacjach, na terenie całej Polski aż 300 czujników.
Najnowsze komentarze