Węzeł integracyjny w Rębiechowie – prace ruszają już wkrótce

Węzeł przesiadkowy, parking dla 390 pojazdów, stojaki dla rowerów i cala infrastruktura techniczna – dzisiaj podpisano umowę, a prace ruszą jeszcze w tym miesiącu. W Rębiechowie powstanie węzeł integracyjny. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to pozyskane dofinansowanie unijne.

PKM
fot.PKM/UMWP


– Zachęcamy mieszkańców do korzystania z węzłów integracyjnych. Chcemy, aby jak najwięcej osób dojeżdżało do nich samochodami i rowerami, a następnie przesiadali się na PKM-kę i komunikację miejską. W ten sposób będą mogli sprawnie dotrzeć do miasta, nie będą tracić czasu  stojąc w korkach – mówił prezydent Paweł Adamowicz. – Jesteśmy świadkami zmiany mentalności, coraz więcej mieszkańców przesiada się z samochodów do środków komunikacji miejskiej. Budując kolejne węzły integracyjne ułatwiamy im ten sposób poruszania się po metropolii – dodaje.

 

Umowę na budowę węzła podpisał prezydent Paweł Adamowicz oraz przedstawiciele firmy MTM S.A. z Gdyni Marek Ignatowski – prezes zarządu i Ryszard Zaręba – wiceprezes. W ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie po południowej stronie przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Rębiechowo, tuż przy drodze dojazdowej z Banina, Gdańsk wybuduje nowy parking dla ok. 390 pojazdów osobowych. Na parkingu zlokalizowane będą również miejsca dla osób niepełnosprawnych, powstanie cała infrastruktura techniczna łącznie z chodnikami oraz oświetleniem.

 

Dodatkowo zadanie przewiduje wykonanie monitoringu parkingu  oraz stojaków dla rowerów z wiatą. Te elementy wykonane będą w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, co oznacza, że w pierwszej kolejności opracowane zostaną przez wykonawcę projekty, a dopiero po ich sporządzeniu monitoring i wiaty będą budowane. W skład inwestycji wchodzi także odwodnienie oraz budowa niewielkiego zbiornika retencyjnego.

 

Prace rozpoczną się jeszcze w maju. Budowa węzła w Rębiechowie powinna zakończyć się w grudniu br. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł, z czego ponad 5,5 mln zł to pozyskane dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Warto dodać, że partner projektu – gm. Żukowo, w ramach realizacji węzła rozbuduje  drogi dojazdowe (rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego). Będą to ulice: Akacjowa (ok. 750 m), Słoneczna (ok. 2,4 km) oraz Czaple (ok. 800 m). Do nowego węzła powstaną trasy rowerowe z miejscowości Leźno, Lniska, Chwaszczyno, Banino, Pępowo. Łącznie planowana jest budowa prawie 26 km tras rowerowych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*