Uniwersytet Gdański zyska nowoczesny Instytut Informatyki!

Rozpoczęła się rozbudowa Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, w ramach której zostanie wybudowany nowoczesny budynek Instytut Informatyki. Jest to kolejna inwestycja, która powstaje w ramach rozbudowy Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, który już obecnie należy do najnowocześniejszych w Polsce.

W ramach projektu „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku na potrzeby kształcenia na kierunku o profilu praktycznym” planowana jest budowa nowoczesnego budynku Instytutu Informatyki wraz z wyposażeniem. Będzie on przeznaczony przede wszystkim dla studentów kierunku informatyka o profilu praktycznym. Inwestycja jest m.in. odpowiedzią na potrzeby rynku pracy, na którym poszukiwani są specjaliści kierunków informatycznych.

Nowy budynek Instytutu Informatyki będzie nowoczesnym, pięciokondygnacyjnym budynkiem (jedna kondygnacja podziemna i cztery naziemne) o powierzchni netto ok. 3912 m2 i kubaturze 22 678 m3 . Obiekt będzie skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji. W budynku będą sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakończenie całej inwestycji, zaplanowano na koniec 2020 roku.

– Rozbudowa Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki wiąże się z koniecznością wykształcenia większej liczby informatyków zwłaszcza na potrzeby lokalnych firm z sektora IT.  W nowym skrzydle kształceni będą informatycy na studiach o profilu praktycznym. Program kształcenia na tych studiach  powstał i będzie realizowany w ścisłej współpracy z firmami z sektora IT od lat obecnymi w życiu naszego wydziału– mówi prof. Piotr Bojarski Dziekan Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki UG.

Umowa na zaprojektowanie i wykonanie inwestycji została podpisana 29 maja 2018. Ze strony Uniwersytetu Gdańskiego porozumienie podpisał JM Rektor UG prof. Jerzy Gwizdała, natomiast ze strony Wykonawcy – Prezes Zarządu Doraco Sp. z o.o. Andżelika Maria Cieślowska oraz Wiceprezes Zarządu Doraco Sp. z o.o. Karol Zduńczyk.

–  To dla nas kolejna realizacja na terenie oliwskiego kampusu. Po budowie Biblioteki Głównej UG, mamy przyjemność rozbudować jeden z najstarszych budynków Uniwersytetu. W ramach umowy stworzymy inteligentny Instytut Informatyki nasycony rozwiązaniami IT i audio–video. Ponadto, budowa umożliwi przeprowadzenie remontu całego Wydziału. Inwestycja znacząco wpłynie na komfort pracy studentów i kadry akademickiej – mówi Radosław Jarosiewicz, Członek Zarządu Korporacji Budowlanej DORACO.

Z uwagi na fakt, że projekt ma służyć przede wszystkim rozwojowi umiejętności praktycznych studentów, w realizację przedsięwzięcia zaangażowano także partnera – firmę Kainos Software Poland Sp. z o.o.

Wartość nakładów inwestycyjnych niezbędnych do realizacji Projektu wynosi ponad 39 milionów złotych. Uniwersytet otrzymał dofinansowanie Projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w wysokości 21 388 706,99 złotych.

Instytutu Informatyki UG, wizualizacja 2

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*