W Kartuskim Centrum Kultury miała miejsce konferencja pt. „Trudne dziecko czy trudna rodzina? U źródła dysfunkcji”. Skierowana była do grup zawodowych związanych z pomaganiem: pracowników socjalnych, asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, opiekunów zastępczych, kuratorów sądowych, nauczycieli i pedagogów, psychologów
Celem tegorocznej konferencji jest zrozumienie pochodzenia dziecka jako źródła trudności emocjonalnych, społecznych i poznawczych celem udzielenia mu adekwatnej i tym samym skutecznej pomocy.
Wykłady:
- Justyna Herman-Gregorek „Dom jest punktem wyjścia… O trudnościach w rodzinie”
- Anita Sumiła „Biologiczne konsekwencje niewystarczającej opieki i troski rodzicielskiej w okresie wczesnodziecięcym”
- Anna Piaskowska „Niekochane dziecko w szkole, grupie rówieśniczej i społeczności lokalnej. Następstwa zaburzeń więzi w funkcjonowaniu społecznym.”
- Norbert Möller „Młodzi przestępcy – bandyci czy nieszczęśliwe dzieci?”
- Maciej Dębski „Dlaczego w świecie cyfrowym tak ważne są relacje bezpośrednie?”
- Adam Chojnacki „Poprzez relację ku rozwiązaniu – kluczowe elementy w pracy z rodziną wieloproblemową”
Wykładowcy:
mgr Justyna Herman-Gregorek – mgr filozofii, psychoterapeuta, certyfikowany psychotraumatolog w zakresie prowadzenia terapii i szkoleń. Prowadzi pomoc psychoterapeutyczną w gabinecie prywatnym na terenie Gdyni dla dorosłych, młodzieży i dzieci, pracuje również w MOPS w Gdyni jako asystent rodziny . Szkoli się i pracuje w nurcie psychoterapii psychoanalitycznej. Superwizuje pracowników socjalnych, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych
dr Anita Sumiła – psychiatra dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, psychotraumatolog. . Zajmuje się diagnozą i terapią dzieci i młodzieży oraz ich rodzin od ponad dziesięciu lat (wykorzystując MBT-F). Prowadzi Poradnię Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Gdańsku, Sopocie i Kościerzynie. Kieruje Fundacją Wspierania Dzieci i Rodzin. Prowadzi szkolenia i badania z zakresu psychopatologii dzieci i adolescentów. W praktyce klinicznej zajmuje się głównie diagnozą objawów psychopatologicznych, psychoterapią rodzin.Autorka licznych publikacji z zakresu psychopatologii rozwojowej, prowadzi szkolenia i wykłady z zaburzeń psychicznych u dzieci i adolescentów. Aktualnie prowadzi badania dynamiki systemu rodzinnego pacjentów z chorobami rozrostowymi układu krwiotwórczego. Członek Interdyscyplinarnego Zespołu Ekspertów działającego przy Gdańskim Ośrodku Psychoterapii dla Dzieci i Młodzieży – zajmuje się diagnozowaniem dzieci wykorzystanych seksualnie.
mgr Anna Piaskowska – psycholog kliniczny; specjalizuje się w zakresie wspomagania rozwoju dzieci wolniej rozwijających się, z dysharmoniami rozwoju psychomotorycznego. W swojej pracy zawodowej oprócz diagnozy i terapii indywidualnej dzieci, także wspiera rodziców w wychowaniu oraz w sytuacjach kryzysów rodzinnych. Szczególnym obszarem jej zainteresowań jest udzielanie pomocy rodzicom zastępczym oraz rodzinom adopcyjnym. Współtworzyła pierwszy i jedyny w województwie pomorskim Punkt Diagnostyczno – Konsultacyjny dla Dzieci z FAS i Ich Rodziców w Gdyni (obecnie Centrum Diagnozy i Terapii FASD w Gdyni).
W pracy diagnostycznej i terapeutycznej łączy wiedzę neuropsychologiczną dotyczącą funkcjonowania człowieka z założeniami teorii przywiązania i zaburzeń więzi oraz psychotraumatologii.
Norbert Möller – pedagog socjalny, pracował w poradni dla osób bezdomnych oraz schronisku, gdzie w przez 2 lata zajmował stanowisko kierownicze; od 1996 roku związany z organizacją G-recht (aktualnie przewodniczący), gdzie zajmuje się przeprowadzaniem postępowań pojednawczych pomiędzy ofiarami i sprawcami dla prokuratury. Opracował oferte pomocową dla młodzieży objętej postępowaniem karnym (kursy treningu umiejętności społecznych, treningi antyprzeocowe), zajęcia prowadzone sa również w areszcie śledczym; brał udział w opracowaniu miejskiego projektu przeciwdziałania przemocy w szkole pt. „Profilaktyka i wdrażanie umiejętności społecznych” w okręgu Heidenheim oraz programu socjopedagogicznego dla fanów piłki nożnej, w szczególności tzw. chuliganów. Dodatkowo pełni funkcję mediatora w postępowaniach karnych.
dr Maciej Dębski – założyciel i lider Fundacji, socjolog problemów społecznych, wykładowca akademicki, edukator społeczny, ekspert w realizacji badań naukowych, ekspert Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Fundator i Prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, autor/współautor publikacji na naukowych z zakresu problemów społecznych (bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienia od substancji psychoaktywnych, uzależnienia behawioralne), autor/współautor dokumentów strategicznych, programów lokalnych, pomysłodawca ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy zrealizowanych wśród 22.000 uczniów oraz 4.000 nauczycieli. W roku 2016 wdrożył pierwszy w Europie eksperyment społeczny odcięcia 100 osób na 72 godziny od wszelkich urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, internetu, gier on-line playstation, telewizji), który zakończył się sukcesem badawczym.
mgr Adam Chojnacki – psycholog, psychoterapeuta pozostający w szkoleniu oraz certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Przeszedł wiele szkoleń w kilku ośrodkach i na licznych kursach dotyczących różnych metod psychoterapii i wspierania osób w kryzysie, a w swojej praktyce integruje różne podejścia terapeutyczne. Od 2008 r. pracuje jako psycholog interwent i terapeuta w Interwencji Kryzysowej – stąd szczególne doświadczenie w pracy z traumą, przemocą w rodzinie i szeroko pojętymi kryzysami życiowymi. Pracuje także z osobami, które nie doświadczają szczególnych trudności w życiu, a chcą się rozwinąć zawodowo, emocjonalnie, głębiej zrozumieć siebie i swoje relacje.
Najnowsze komentarze