Trasa dla wytrwałych – Szlakiem Hutniczym przez Kaszuby

W czasie urlopu zawsze warto zadbać o aktywność fizyczną. Okazją do poznania Kaszub i sprawdzenia swojej kondycji z pewnością jest Szlak Hutniczy. Satysfakcja z pomyślnego zakończenia wyprawy – gwarantowana.

Szlak Hutniczy to trasa bardzo wymagająca, jednak pełna pięknych krajobrazów fot. UG Somonino /Sebastian G.
Szlak Hutniczy to trasa bardzo wymagająca, jednak pełna pięknych krajobrazów fot. UG Somonino /Sebastian G.

Jednym z największych atutów powiatu kartuskiego są przepiękne krajobrazy. Podziwiać je można na wielu ścieżkach pieszych, jak i rowerowych. Jedną z trudniejszych tras dla miłośników dwóch kółek jest z pewnością Szlak Hutniczy. Zdecydowanie nie poleca się go próbować przebyć na rowerach turystycznych.  Stojąc na starcie przy stacji kolejowej w Wieżycy warto przygotować się na kilometry potu i trudnej nawierzchni.

Szlak Hutniczy to około 30 km przeprawa, prowadząca prawie wyłącznie przez miejscowości, w których działały  w XVII i XVIII wieku huty szkła. Wciąż dostrzegalne są tu ślady ruralistyczne i relikty tradycyjnej zabudowy. Po drodze warto poświęcić chwilę na zwiedzenie kościół poewangelicki, który obecnie jest po wezwaniem św. Andrzeja Boboli  w Połęczynie. Pełen uroku jest również liczący ponad 100 lat zespół dworski rodu Hoenów oraz stare cmenatrze.

Mimo trudnej nawierzchni szlaku, która w większości jest szutrowa oraz piaskowa, dostarcza on wrażeń. Przez cały czas podziwiać możemy piękno kaszubskiej przyrody. Na trasie towarzyszą nam niezliczone pagórki, łąki oraz doliny. Piękny krajobraz i ślady przeszłości z pewnością zrekompensują każdy kilometr trudnego szlaku.

Szlak Hutniczy to trasa bardzo wymagająca, jednak pełna pięknych krajobrazów
Szlak Hutniczy to trasa bardzo wymagająca, jednak pełna pięknych krajobrazów

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*