Szkoła rodzenia przy kartuskim PCZ-ecie w nowej siedzibie

Szkoła rodzenia przy kartuskim PCZ-ecie w nowej siedzibie

Funkcjonująca od ponad dwóch lat przy szpitalu powiatowym w Kartuzach Szkoła Rodzenia „Maminka” działa już w nowej lokalizacji. Budynek przeznaczony na potrzeby Szkoły Rodzenia „Maminka” oraz poradni neonatologicznej, laktacyjnej i logopedycznej wybudowano w ramach kompleksowej modernizacji szpitala powiatowego w Kartuzach.

Oddanie do użytku obiektu szkoły rodzenia to zakończenie pierwszego etapu tej inwestycji, wartej łącznie ponad 22 mln złotych. Misją nowej przyszpitalnej placówki jest przygotowanie przyszłych mam i ojców, zarówno do trudnego okresu porodu, jak i skomplikowanych początków macierzyństwa.

Bezpłatna przyszpitalna Szkoła Rodzenia „Maminka” dedykowana jest przyszłym rodzicom od 28. tygodnia ciąży. Zajęcia prowadzi personel medyczny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Do dyspozycji przyszłych rodziców pozostają specjaliści z zakresu psychologii, dietetyki, ratownictwa medycznego czy zajęć dodatkowych np. chustonoszenia. Dodatkowo odbywać się będą spotkania z doradcą laktacyjnym i specjalistą rehabilitacji uroginekologicznej.

Reklamy

W „Mamince” przyszli rodzice dowiedzą się m. in. jak poradzić sobie z dolegliwościami ciążowymi, odkryją techniki aktywnego porodu, nauczą się jak opiekować się noworodkiem oraz jak przetrwać czas poporodowy. W ramach szkoły rodzenia personel prowadzi także kurs z zakresu pierwszej pomocy udzielanej noworodkom i małym dzieciom. Istotną dla przyszłych rodziców możliwością jest zwiedzanie oddziału położniczego, a w szczególności sal porodowych.

Zobacz również: Natalia Bir i Michalina Bulczak: „Blisko” to więcej niż szkoła rodzenia…

Przypomnijmy, że kartuski szpital od lat znajduje się w polskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę urodzeń. W 2023 roku przyszło tu na świat prawie 2 tys. dzieci, co było rekordową liczbą, a do kwietnia 2024 odebrano już 400 porodów. Zostało też kilkukrotnie wyróżnione przez Fundację Rodzić po Ludzku – nasza porodówka znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych tego typu oddziałów w Polsce.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*