Sulęczyno. Bernard Grucza: „Tak jak my ludzie się różnimy, tak i gminy się różnią…”

Sulęczyno. Bernard Grucza: „Tak jak my ludzie się różnimy, tak i gminy się różnią…”

Wójt Sulęczyna Bernard Grucza opowiedział o minionym specyficznym roku 2020, o planach i marzeniach na przyszłość, również tych, dotyczących roku 2021, oraz o tym, co wyróżnia jego gminę na tle innych. „Sulęczyno jest typową gminą rolniczo-turystyczną i taką ją widzę w przyszłości. Chciałoby się wiele, bardzo wiele. Potrzeb jest naprawdę bardzo dużo, ale wszystkiego od razu nie da się zrobić – mówi włodarz.

Rok 2020 nie był najgorszy

Sulęczyno to najmniejsza gmina w powiecie kartuskim i najbardziej oddalona od Kartuz. Wójt Bernard Grucza podkreśla, że miniony rok 2020 był okresem specyficznym dla sulęczyńskiego magistratu ze względu na pandemię Covid-19, która zmieniła zarówno życie prywatne samorządowca, jak też zawodowe. Włodarz zaznacza jednak, że nie był to najgorszy rok dla gminy, udało się bowiem zrealizować kilka ważnych zadań. Są to:

Reklamy

-ukończenie rozbudowy szkoły w Mściszewicach (całkowity koszt 4.924.749,71 zł , w tym dofinansowanie 1.155.000 zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa)

-remont ulicy Brzozowej w Sulęczynie (całkowity koszt 325.000 zł, w tym dofinansowanie 50% z Funduszu Dróg Samorządowych)

-remont ulicy przez wieś Żakowo (całkowity koszt 840.000 zł, w tym dofinansowanie 63,63% z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich)

Oprócz wyżej wspomnianych zadań wykonano wiele innych inwestycji, takich jak zakup kilku lamp drogowych, kilku odcinków chodnika oraz wyposażenie placów zabaw. Zrealizowano również kilka projektów miękkich dzięki dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z Starostwem Powiatu Kartuskiego na łączną sumę ok. 2.000.000 zł.

-Pragnę bardzo serdecznie podziękować Panu przewodniczącemu Rady Gminy w Sulęczynie oraz pozostałym radnym za bardzo dobrą współpracę i zrozumienie, że wszyscy pracujemy dla dobra mieszkańców. Dziękuję także sołtysom, dyrektorom jednostek podległych gminie i ich pracownikom, jak również strażakom, policjantom oraz służbie zdrowia z kierownikiem Ośrodka Zdrowia na czele – mówi wójt Bernard Grucza. – Podziękowania kieruję także do wszystkich organizacji pozarządowych, sponsorów i Lasów Państwowych za dobrą współpracę.

Atrakcyjna turystycznie gmina

Bernard Grucza podkreśla, że jego gmina położona jest na pograniczu Pojezierza Kaszubskiego i Bytowskiego oraz Równinie Charzykowskiej. Dzięki temu teren jest wyjątkowo zróżnicowany i wyróżnia się walorami krajobrazowymi, o których uroku świadczy fakt, że 70 procent powierzchni gminy zostało włączone do Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Z kolei znaczne zalesienie terenu oraz liczne okazałe zbiorniki wodne (jeziora Mausz, Węgorzyno i Gowidlińskie) stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku przez cały rok.

-Każdy, kto pragnie wytchnienia i radości z kontaktu z naturą, powinien wybrać się w nasze strony – przekonuje Bernard Grucza. – Z tego też powodu Sulęczyno jest znane jako atrakcyjna miejscowość turystyczna w kraju, a po części i za granicą. Chciałoby się powiedzieć, że niektórzy włodarze naszych gmin nam tych walorów krajobrazowych troszeczkę zazdroszczą, ale ja uważam, że tak jak my ludzie się różnimy, tak i gminy się różnią. Jedna gmina ma to, a inna tamto, a jeszcze inna gmina ma jeszcze coś innego. Tak jest dobrze i tak niech będzie. Ja także mógłbym zazdrościć jakiejś gminie czegoś, na przykład że mają kolej bądź gaz ziemny, albo są położone bliżej Trójmiasta, ale tak to już jest w życiu – coś za coś.

Inwestycje w 2021 roku

Sulęczyński włodarz zaznacza, że z natury stara się nie myśleć kategoriami zazdrości, a raczej podpatrywać i dopytywać, jak ktoś coś zrobił czy osiągnął i gdzie można szukać na to środków. Bernard Grucza ambitnie zapatruje się też na 2021 rok. W planach jest między innymi budowa przedszkola w Sulęczynie, a także przebudowa dróg gminnych w:

-Kistowie

-Borku

-Bukowej Górze

-Sulęczynie

-Czeka nas też remont mostu na rzece Słupi w Amalce oraz dalsza rozbudowa infrastruktury na naszym gminnym Kąpielisku – kontynuuje Bernard Grucza. – Przygotowywać będziemy plany na budowę nowego przedszkola w Sulęczynie oraz wiele mniejszych inwestycji, jak na to pozwolą środki finansowe. Myślę, że wszystkie te zamierzenia będą mieszkańcom służyły w przyszłości, jak uda nam się je zrealizować. Sulęczyno jest typową gminą rolniczo-turystyczną i taką ją widzę w przyszłości. Chciałoby się wiele, bardzo wiele. Potrzeb jest naprawdę bardzo dużo, ale wszystkiego od razu nie da się zrobić. Mam na myśli na przykład warunki pracy pracowników w tutejszym urzędzie gminy, jak również w naszym ośrodku zdrowia. Trzeba wraz z radnymi ustalić priorytety, jak również mieć na uwadze mieszkańców naszych sołectw.

W roku 2021 ukończony ma zostać również remont drogi wraz z ciągiem pieszo-rowerowym na trasie Sulęczyno-Kistowo-Lemany-Gowidlino. W planach jest też podobne zadanie na trasie Sulęczyno-Węsiory.

Marzenia włodarza

Wielkim marzeniem Bernarda Gruczy jest to, aby gmina Sulęczyno, podobnie jak inne gminy, została podłączona do gazu ziemnego, mając na uwadze dbałość o czyste powietrze oraz przepisy, jakie w nadchodzących latach zaczną obowiązywać, dotyczące ogrzewania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*