Stężyca. Jest nowy trener Raduni. Wcześniej pracował w Villarreal

Stężyca. Jest nowy trener Raduni. Wcześniej pracował w Villarreal

Po odejściu trenera Sebastiana Letniowskiego, o którym pisaliśmy kilka godzin temu, władze Raduni zdecydowały się powierzyć stanowisko nowego szkoleniowca Ostapowi Markiewiczowi. Urodzony 4 kwietnia 1978 roku we Lwowie na Ukrainie, ale mający polskie korzenie trener, legitymuje się licencją UEFA PRO i włada kilkoma językami.

Nowy manager stężyckiego klubu pracował jako asystent przez 4 lata w w Metaliście Charków. Następnie przez dwa sezony również jako II trener zasiadał na ławce Dnipro Dniepropietrowsk.

W lipcu 2016 roku Markiewicz objął samodzielne stery w zespole U-19 CF Villarreal, z którym w ciągu 3 lat zdobył wicemistrzostwo Hiszpanii (złote medale dla Realu Saragossa) oraz zdobył młodzieżowy Puchar Króla, po wygranej w finale 3:0 z Atletico Madryt.

Reklamy

W 2019 roku szkoleniowiec powrócił na Ukrainę, gdzie kolejno prowadził samodzielnie tamtejsze kluby ekstraklasy: FC Agrobiznes, Czernomorca Odessa, a ostatnio FK Mariupol, który był filią i zapleczem słynnego Szachtara Donieck. Jego ścieżka trenerska została przerwana przez wybuch wojny.

Trener Markiewicz ma w swoim trenerskim CV wiele stażów u renomowanych trenerów z okresu pobytu w Hiszpanii. Miał okazję podglądać warsztat pracy m. in. Vincente del Bosque w reprezentacji Hiszpanii, Zinedine Zidana w Realu Madryt, Diego Simeone w stołecznym Atletico, Unaia Emeryego w Sevilli, Nuno Esprito Santo w Walencji czy też Ernesto Valverde w Atleticu Bilbao.

Do najbardziej znanych wychowanków, którzy wyszli spod ręki 44-letniego trenera, należą m. in.: Pau Torres, Samuel Chukwueze, Alex Baena, Andrij Kułakow, Manu Morlanes, Oleh Oczeredko czy Artem Bondarenko.

Zobacz również: Trener Raduni rezygnuje ze stanowiska

W trakcie pracy w Metaliście oraz Dnipro, Ostap asystował swojemu ojcu – Mironowi Markiewiczowi. Ich zespoły w latach 2009-16 aż 6-krotnie zajmowały III miejsce w ukraińskiej Premier Lidze, a w sezonie 2012/13 Metalist został wicemistrzem kraju. Zarówno Metalist, jak i Dnipro grały za każdym razem w Lidze Europy, a po zdobyciu srebrnych medali „metalowcy” z Charkowa także w Champions League.

Największym sukcesem rodzinnego duetu trenerskiego był finał LE w maju 2015 roku rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie, w którym Dnipro przegrało 2:3 z Sevillą FC, a tego trofeum pozbawił Ukraińców w stolicy naszego kraju m. in. autor pierwszego gola dla drużyny z Andaluzji – Grzegorz Krychowiak.

Markiewicz obejmuje stery w Raduni wraz z I asystentem Serhijem Atlasiukiem oraz II asystentem, a zarazem trenerem przygotowania motorycznego Serhijem Jankowym.

Raptem kilka godzin temu pisaliśmy, iż dotychczasowy trener Raduni Sebastian Letniowski podał się do dymisji, jak wyczytaliśmy na stronie klubu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*