Staż nauczycieli ZSP Somonino w Palermo, Włochy w ramach projektu Erasmus+

Staż nauczycieli ZSP Somonino w Palermo, Włochy w ramach projektu Erasmus+

  Projekt „Partnerstwo w kształceniu zawodowym”, realizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie w ramach programu Erasmus+ obejmował 16 mobilności […]

 

Projekt „Partnerstwo w kształceniu zawodowym”, realizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie w ramach programu Erasmus+ obejmował 16 mobilności edukacyjnych dla nauczycieli – staże kadry kształcenia zawodowego we Włoszech, na Malcie i w Portugali.
W dniach 14 – 20 października 2019r. ostatnia już, 4 osobowa grupa nauczycieli ZSP w Somoninie odbyła staż w Palermo we Włoszech. Byli to nauczyciele obsługi konsumenta, języka obcego zawodowego oraz przedmiotów gastronomicznych – Elżbieta Świętoń, Monika Ostrowska, Joanna Skrzypkowska oraz Kazimierz Żołnowski.
Dwie osoby odbywały staż w Hotelu Posta, w działach recepcja i restauracja. Obserwowały, m.in. zasady meldowania i wymeldowania, obsługi parkingu, współpracę z innymi obszarami hotelu oraz spełnianie indywidualnych potrzeb gości. Stażystki obserwowały i wykonywały pracę, wspólnie z osobami odpowiedzialnymi za obsługę śniadań w restauracji, w zakresie wymiany zastawy stołowej i obrusów, uzupełniania i sprzątania bufetu śniadaniowego, obsługi ekspresu do kawy, organizowania pracy w barze, parzenia kawy i herbaty oraz serwowania napojów gościom. Na bieżąco analizowały program szkolenia i dokonywały jego ewaluacji.
Przedstawiciele przedmiotów gastronomicznych, doskonalili praktyczne umiejętności zawodowe w restauracjach Ciccio i Pentola oraz Trattoria Ai Normanni. Poznali, m.in. ogólne zasady sporządzania potraw, dobór do nich zastawy, wyposażenie zakładu gastronomicznego w urządzenia i sprzęt, typowe potrawy włoskie i ich składniki. Poszerzyli także wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie technik i metod sporządzania potraw, ich dekorowania i wydawania, sporządzania ciasta makaronowego (tagliatelle, spaghetti, caserecce) oraz ciasta na pizzę; obróbki wstępnej i cieplnej ryb – przede wszystkim tuńczyka i owoców morza. Bardzo cennym doświadczeniem było sporządzanie potraw w oparciu o świeże surowce z Morza Śródziemnego.
Wszyscy uczestnicy stażu podwyższyli swoje praktyczne umiejętności zawodowe, ale również personalne i społeczne. Sprawdzili swoje kompetencje językowe, szczególnie w zakresie słownictwa branżowego. Udział w stażu był bardzo ciekawym i bogatym doświadczeniem.
Poza realizacją zadań zawodowych, grupa wspólnie zwiedzała Palermo i Montreale oraz uczestniczyła w wydarzeniach kulturowych, jak np. festiwal uliczny. Była również możliwość bliższego posmakowania włoskich potraw i specjałów, serwowanych w lokalnych barach i restauracjach. Wieczorne posiłki były okazją do integracji w grupie i spędzania czasu z przedstawicielami grupy ENSO.
Po powrocie do kraju uczestnicy będą się dzielić nowo zdobytą wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami z innymi nauczycielami – prowadzone będą lekcje otwarte czy warsztaty. Nabyte umiejętności wykorzystają też w przygotowaniu uczniów do konkursów i na praktyki zagraniczne, a przede wszystkim w edukacji przyszłego absolwenta do rynku pracy.

„Partnerstwo w kształceniu zawodowym” nr projektu 2018-PL01-KA116-047932″

IMG_4368

Zdjęcie 1 z 13

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*