Somonino. 40-lecie parafii, piknik dla wiernych i koncert kaszubskich pieśni

Somonino. 40-lecie parafii, piknik dla wiernych i koncert kaszubskich pieśni

Już w sobotę 10 czerwca między godz. 12 a 16 wierni z Somonina będą mogli wziąć udział w Pikniku Parafialnym, zorganizowanym z okazji 40-lecia parafii. Wydarzenie rozpocznie się uroczystą Mszą Św., a na uczestników czekać będzie szereg atrakcji. Ponadto piknik poprzedzi wyjątkowy koncert dawnych pieśni kaszubskich o tematyce lirycznej i weselnej. Zobacz zapowiedź i plakaty wydarzeń

Parafia w Somoninie pw. Przemienienia Pańskiego i NMP Królowej Polski zaprasza z okazji jubileuszu 40-lecia na koncert dawnych pieśni kaszubskich w wykonaniu zespołu Drëszë pt. Święci Patroni w sobotę 10 czerwca 2023 o godz. 14.30 w kościele parafialnym.

Podczas koncertu usłyszymy autorskie aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych – głównie o tematyce lirycznej i weselnej, a także melodie taneczne, które niegdyś rozbrzmiewały na kaszubskich potańcówkach. Materiał źródłowy pochodzi m. in. ze starych śpiewników i powojennych nagrań archiwalnych.

Reklamy

Zespół zaprezentuje również pieśni o świętych, których kult szczególnie zaznaczył się na Pomorzu. Należą do nich m. in. św. Barbara – patronka rybaków, życia rodzinnego i dobrej śmierci, św. Józef – patron rzemieślników, św. Agata – patronka wędrowców, chroniąca dom od pożogi, św. św. Jan Nepomucen – patron dobrej spowiedzi, św. Maria Magdalena – patronka nawróconych, św. Cyryl i Metody – apostołowie Słowian.

Pieśni pochodzą z XIX-wiecznego Śpiewnika Pelplińskiego, opracowanego przez ks. Szczepana Kellera i ks. Józefa Mazurowskiego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*