KZPiT „Sierakowice” z Nagrodą im. Oskara Kolberga!

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta Gala 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród laureatów znalazł się Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”.

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Sierakowice" z Nagrodą im. Oskara Kolberga fot. Marta Ankiersztejn
Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” z Nagrodą im. Oskara Kolberga fot. Marta Ankiersztejn

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Piotr Gliński wręczył wyróżnienia wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. przyznawana jest w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej.

Jednym z laureatów 43. edycji Nagrody został Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”!

Laureaci otrzymali Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy.

 

Laureatami 43. edycji Nagrody zostali:

  • Romuald Jędraszak – muzyk i nauczyciel gry na wielkopolskich instrumentach ludowych, kieruje kapelą dudziarską – Kostrzyn, pow. poznański, Wielkopolska,
  • Stanisława Kowalska – hafciarka i twórczyni czepców wielkopolskich – Golina, pow. jarociński, Wielkopolska,
  • Leon Lewandowski – muzykant solista (gra na skrzypcach i basach kaliskich), członek Kapeli Ludowej „Brzeziny” – Jagodziniec, pow. kaliski, Kaliskie, Wielkopolska,
  • Roman Prószyński – mistrz w dziedzinie plastyki obrzędowej i zdobniczej, wykonawca pisanek i wycinanek – Terpentyna-Dzierzkowice, pow. kraśnicki, Lubelskie,
  • Danuta Radulska – twórczyni podlaskich tkanin dwuosnowowych – Wasilówka, pow. sokólski, Podlasie,
  • Halina Witkowska – kurpiowska pisankarka, hafciarka, popularyzatorka kultury regionalnej – Lemany, pow. pułtuski, Kurpie,
  • Sabina Szymbor – poetka ludowa, pochodzi z Woli Niemieckiej w pow. lubartowskim – Lublin,
  • Kapela Lipców z Wygnanowa – pow. radomski, Radomskie,
  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie” – Markowa, pow. łańcucki, Rzeszowskie,
  • Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” – Sierakowice, pow. kartuski, Kaszuby,
  • Władysław Dubaj – animator kultury ludowej, dokumentalista i organizator regionalnej i ogólnopolskiej sceny teatrów wiejskich – Tarnogród, pow. biłgorajski, Lubelskie,
  • Joanna Prętkowska – regionalistka, animatorka kultury biskupiańskiej, kierowniczka Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic – Domachowo, pow. gostyński, Wielkopolska,
  • Polski Zespół Folklorystyczny „MAZURY” – Mallet – Paraná (Brazylia),
  • Redakcja Kwartalnika Polonijnego „Tatrzański Orzeł”,  New Jersey (Stany Zjednoczone).

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*