Sesja Rady Miejskiej w Żukowie: Mieszkańcy Banina nawzajem się zalewają [ZDJĘCIA]

Jednym z głównych tematów poruszanych na XL Sesji Rady Miejskiej w Żukowie było bezpieczeństwo na drogach w powiecie kartuskim. Gmina Żukowo pomoże uporać się powiatowi z problemem dróg w wielu miejscowościach. Poruszono też ciągnący się już do kilku lat problem z budownictwem w Baninie.

Sesja Rady Miejskiej
fot. Alicja Hinc/ Sesja Rady Miejskiej

Sesja Rady Miejskiej: Gmina Żukowo pomoże powiatowi w sfinansowaniu:
– chodnika na odcinku Babi Dół – Skrzeszewo;
– nawierzchni bitumicznej na ul. Długiej w Tuchomiu;
– opracowaniu dokumentacji projektowej i budowy chodnika w Łapinie Kartuskim;
– budowy chodnika na odcinku Pępowo – Leźno;
– budowy chodnika w Niestępowie.

Banino nie daje o sobie zapomnieć

Na sali pojawił się dziś wicestarosta powiatu kartuskiego Bogdan Łapa. Radni skorzystali z jego obecności i poruszyli wiele nurtujących ich kwestii. O rozwiązaniu problemów narastających w Baninie apelował radny Paweł Koreń.

Zwrócił on uwagę na problem osiedli wielorodzinnych, które powstają w Baninie. Zarzucił starostwu, że nadzór nad ich budową, oraz nad sposobem w jaki odprowadzana jest stamtąd woda nie jest wystarczający.

Myślę, że trzeba temu się bliżej przyjrzeć ze względu na to że mieszkańcy już teraz na wielu osiedlach cierpią z powodu tego że na 4 ha jest osiedle z 315 mieszkaniami gdzie wzajemnie mieszkańcy zalewają się podczas deszczu. (…) – rozpoczął przewodniczący komisji komunalnej.

Problemy są także w ochronie środowiska, mieszkańcy jednego z osiedli przy ul. Zacisze nie mogą doprosić się ochrony środowiska, aby wyegzekwować od tego wydziału zaprzestania puszczania ścieków po płukaniu warzyw. Ten problem ciągnie się ponad 6 lat. Mieszkańcy zgłaszają wielokrotnie do powiatu, do gminy historię gdzie warzywa płyną strumieniem w rowie odwadniającym, który bezpośrednio zasila rzekę  która wpada do Radunii. Fetor który towarzyszy temu zjawisku jest nie do zniesienia. Mieszkańcy po prostu domagają się wyegzekwowania prawa. Proszę o to, aby w ramach nadzoru zobaczył Pan co tam się dzieje. (…) Deweloperzy, którzy budują mieszkania zostawiają mieszkańców bez drogi, bez utwardzenia. To że wrzucą trochę gruzu to nie zmienia sytuacji. Nie ma chodników. Przy budowie osiedla na ponad 800 osób gdzieś chodnik, plac zabaw powinien być – radny zaapelował o monitorowanie sytuacji.

 

Sesja Rady Miejskiej
fot. Alicja Hinc/ Sesja Rady Miejskiej

– Jeżeli chodzi o Banino to jest wiele problemów. Jeśli chodzi o wydział budownictwa to, wydaje pozwolenia na budowę zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w danej miejscowości, a jeżeli go nie ma, to daje zgodnie do warunków zabudowy i w związku z tym my nie mamy wpływu na to – odpowiedział radnemu wicestarosta powiatu kartuskiego.

 

Zobacz też: Nowe ścieżki, chodniki i parkingi za 4 mln w gminie Żukowo [ZDJĘCIA]

Starosta dodał, że zdaje sobie sprawę z problemu, jakim jest zalewanie się nawzajem sąsiadów. Zwrócił również uwagę, że sytuacja z drogami jest znacznie bardziej skomplikowana. Jeśli ani deweloperzy ani gmina nie jest właścicielem drogi, to ciężko zażegnać te niedogodności z którymi borykają się mieszkańcy Banina. Zaznaczył, że w przyszłości rozwiązanie tego problemu będzie bardzo trudnym zadaniem.
Myślę, że kodeks budowlany który wejdzie w życie w styczniu będzie te sprawy regulował. (…) Najwięcej problemów jeśli chodzi o budownictwo i konsekwencję jest w Baninie– skwitował problem wicestarosta Bogdan Łapa.

Skomentuj: Sesja Rady Miejskiej w Żukowie: Mieszkańcy Banina nawzajem się zalewają [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*